Site icon Mai Világ

280 ezer forint állami ingyenpénz – mutatjuk hogyan lehet hozzájutni

Hirdetés

Ha idén indítunk nyugdíjcélú megtakarítást, jövőre már igényelhetjük is az egyszerre több termék esetén akár 280 ezer forintos összegre rúgó adójóváírást.

Idén azonban furcsa helyzet állt elő: érdemes lehet várni is, hiszen az állam egy új nyugdíjtermékkel lép jövőre a piacra, ami előfordulhat, hogy kedvezőbb feltételeket nyújt majd, mint a most elérhető nyugdíjtermékek – írja a Portfólió.

Itt az állami nyugdíjtermék

Idén októberben, a Portfolio konferenciáján jelentette be Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója, hogy egy új termékkel száll be a nyugdíjcélú öngondoskodás piacára, azóta Varga Mihály pénzügyminiszter újabb részleteket árult el:

A termék bevezetésére a jövő évben kerül sor, egyelőre még nem világos, a kamatprémium az életkor növekedésével egyenesen vagy fordítottan arányosan változik-e majd és az sem, hogy a másik három, piaci nyugdíjtermék mellé elérhető, 20%-os éves adójóváírás ezeknél elérhető lesz-e majd, vagy a kamatprémium tenné versenyképessé a terméket más nyugdíjcélú megtakarításokkal szemben.

Hirdetés
Tulajdonságai alapján a nyugdíjkötvény leginkább a rendszeres befizetésű, valamilyen garantált hozamot fizető nyugdíjcélú megtakarításokkal versenyezhet (pl. vegyes nyugdíjbiztosítások), így attraktív megtakarítási lehetőséget nyújt a garanciákat kedvelő befektetőknek.
Jelenleg három nyugdíjcélú öngondoskodási termék van Magyarországon, melyet az állam is támogat, mindhárom piaci alapon működik:

A magyar lakosság elsősorban nyugdíjpénztárban takarít meg, a legnagyobb növekedés az elmúlt években viszont a 2014 óta elérhető, államilag támogatott nyugdíjbiztosítások piacán tapasztalható:

Mindhárom termék legnagyobb vonzereje a 20%-os adójóváírás, melyet éves befizetésünkkel arányosan, maximum a fent említett összegig vehetünk igénybe. Egyszerre több megtakarítást is indíthatunk, együttesen ezekhez 280 ezer forint állami támogatást vehetünk igénybe évente.
Fontos megjegyezni, hogy ha idén december 31-ig nyugdíjcélú megtakarítást indítunk és be is fizetjük a megtakarításra szánt összeget, az idei teljes évre vonatkozó adójóváírást megkapjuk.

Az adójóváírás maximumán kívül számos különbség van egyes nyugdíjcélú termékek esetén.

A portfolio.hu internetes portál bemutatta ezeknek egyes előnyeit és hátrányait:

Hirdetés

Önkéntes nyugdíjpénztár

Az önkéntes nyugdíjpénztár előnye, hogy:

Hátránya, hogy:

Nyugdíjbiztosítás

A nyugdíjbiztosítás előnye, hogy:

Hirdetés
Hirdetés

Hátránya, pedig:

Érdemes megjegyezni, hogy a nyugdíjbiztosításnál kétféle megtakarítási forma érhető el: befektetési egységekhez kötött (unit-linked) és garanciákkal működő (vegyes). Előbbinél eszközalapok (lényegében befektetési alapok) közt kell válogatnia az ügyfélnek, míg utóbbinál a biztosító fekteti be a megtakarításunkat (kockázatkerülő eszközökbe, jellemzően állampapírba) és valamekkora garantált hozamot is fizet rá (technikai kamat, általában kevesebb, mint a termék teljes költsége).

Az állami nyugdíjkötvény főleg a vegyes életbiztosítások értékesítését szoríthatja háttérbe, hiszen ez az egyetlen olyan államilag támogatott nyugdíjtermék, amely garantált hozamot fizet. A nettóban (vagyis költségekkel csökkentve) negatív kamatoknál vélhetően attraktívabb hozamot tud majd nyújtani az állampapír, a vegyes életbiztosítások egyedül akkor maradhatnak versenyképesek, ha a 20%-os állami támogatást a nyugdíjcélú állampapír nem kapja meg.
Fontos megjegyezni, hogy a 20% éves adójóváírás a teljes tőkére vetítve egyre kisebb hozamot jelent, így előfordulhat, hogy az állam nem is vezeti ezt be a nyugdíjkötvényre, helyette olyan kamatozást kínál, mellyel tőkearányosan hasonló többlethozamot tud nyújtani hosszú távon, mint az adójóváírás.

 

NYESZ

A NYESZ előnye, hogy:

hátránya, hogy:

 

Forrás: Portfólió

Hirdetés
loading...
Exit mobile version