Site icon Mai Világ

A G7 csoportnak fel van adva a lecke

Hirdetés

A világ legfejlettebb országait tömörítő G7 csoportnak fel van adva a lecke, ha mostani csúcsértekezletükön nem mutatják meg ki az úr a Föld nevű házban, akkor átveheti a kezdeményezést Kína és Oroszország, és kezdődhet a mindenki harca mindenki ellen.

Anemzetközi csúcstalálkozók jönnek és mennek, a részt vevők lefotóztatják magukat és kiadják közleményeiket, amiket senki nem olvas el. A nagy-britanniai Cornwallban június 11. és 13. között tartandó G7 csúcstalálkozó azonban azon ritka kivételek közé tartozik, amelyeknek van jelentőségük. Nem csupán a csoport tagjai, a hét legfejlettebb ország szempontjából, hanem abból a szempontból is, merre halad tovább a világ – írja Gideon Rachman, a Financial Times (FT) publicistája. A főszereplőknek helyt kell állniuk.

Egyikük Boris Johnson brit miniszterelnök, a vendéglátó, aki bizonyíthatja, hogy nem csupán könnyű súlyú, cinikus szereplője a nemzetközi politikának, hanem egy jelentős esemény házigazdájaként ki tud emelkedni a sorból. Emellett jeleznie kellene, hogy Global Britain szlogenje, amivel a brexitet igyekszik eladni, több üres szólamnál.

Másikuk Joe Biden, az USA elnöke, akinek ez lesz az első tengerentúli fellépése. Az amerikai elnöknek lehetősége lesz arra, hogy az USA és legfőbb szövetségesei nevében tárgyaljon Vlagyimir Putyin orosz államfővel, akivel a június 11-13-ai G7-csúcs utáni napokban találkozik. A csúcsértekezlet emellett választ adhat arra a kínai propagandaszlogenre, miszerint a nyugat az elkerülhetetlen hanyatlás útját járja.

Ugyanakkor a világ előtt álló legnagyobb feladatok, a pandémia végleges legyűrése és a felkészülés a hasonló járványokra, a durva klímaváltozás elkerülése, illetve a szabad és korrekt világkereskedelem fenntartása Kína együttműködését feltételezi. Ebből a nézőpontból a G7 feladata, hogy ezeken a területeken olyan kezdeményezésekkel álljon elő, amelyek a világ legbefolyásosabb országait tömörítő G20 csoport csúcsértekezlete elé kerülhetnek az év későbbi részében.

Hirdetés

Hasonló a helyzet a klímaváltozással, miután Kína a világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója. A G7 az ENSZ novemberi klímacsúcsát célozhatja meg olyan kezdeményezésekkel ezen a téren, amelyek Pekinget is arra szorítják, hogy lépést tartson a változásokkal. A járvány és a klímaprobléma a világ két óriási válsága, aminek az a jó oldala, hogy esélyt az G7 országainak megmutatni a kivezető utat a bajból – véli az FT cikkírója.

Forrás: napi.hu

Hirdetés
loading...
Exit mobile version