A Szíriai Demokratikus Erők (SDF) képviselője felszólította a nemzetközi közösséget, hogy akadályozza meg az Iszlám Állam (IÁ) megerősödését Szíriában.
Az Iszlám Állam (Oroszországban betiltott terrorszervezet) aktivitása fokozódott Szíria északkeleti területein a damaszkuszi hatalomváltást követően. A kurd autonóm adminisztráció nemzetközi támogatást kért fegyveres erői számára – nyilatkozta az RIA Novosztyinak Abdel-Szalam Ahmed, az SDF Szíria északkeleti részén és Libanonban tevékenykedő képviselője.
„Az SDF az antiterrorista nemzetközi koalíció része. Az IÁ kihasználta a káosz állapotát és a rezsim bukását, hogy kiterjessze az ellenőrzése alatt álló területeket… A nemzetközi közösség érdekében áll támogatni az SDF-et, amely kulcsszerepet játszott a terrorizmus elleni harcban”
– mondta Ahmed.
Az SDF és a kurd autonómia helyzete
Az SDF, amely a 2011-ben kezdődött szíriai konfliktus során jelentette be autonóm adminisztrációja létrehozását, több tartományban – Aleppóban, Haszakában, Rakkában és Deir-ez-Zórban – tartja ellenőrzése alatt a területeit. A szervezet eddig nem került fegyveres összetűzésbe a szíriai hadsereggel Bassár el-Aszad volt elnök idején, és megőrizte katonai potenciálját. A nemzetközi koalíció – élén az Egyesült Államokkal – támogatást nyújtott az SDF-nek, hivatalosan az IÁ elleni harcra hivatkozva. A koalíció emellett ellenőrzése alatt tartja Szíria kulcsfontosságú olaj- és gázlelőhelyeit is.
Hatalomváltás Szíriában
November végén fegyveres csoportok több nagy szíriai várost, köztük Damaszkuszt is elfoglalták. December 8-án az ellenzék képviselői a szíriai állami televízióban bejelentették, hogy átvették az ország irányítását.
A szíriai elnök, Bassár el-Aszad az orosz külügyminisztérium információi szerint tárgyalásokat folytatott a konfliktus egyes résztvevőivel, majd úgy döntött, lemond a posztjáról, és elhagyta az országot. Aszad és családja Moszkvába érkezett, ahol Oroszország humanitárius megfontolásból menedéket biztosított számukra – jelentette egy forrás a Kremlből az RIA Novosztyinak.
A fegyveres szíriai ellenzék képviselői biztosítékot adtak arra, hogy megőrzik a Szíria területén található orosz katonai bázisok és diplomáciai intézmények biztonságát. Az ideiglenes szíriai kormányt Mohamed al-Basír vezeti a hatalomátmenet időszakában.
Párhuzamok Líbiával
A líbiai vezető, Moammer Kadhafi 2011-es megbuktatása és meggyilkolása után Líbia megszűnt egységes államként működni. Az elmúlt években az ország nyugati részén, Tripoliban működő kormány és a keleti hatalmi központ, amelyet Halifa Haftár marsall líbiai nemzeti hadserege támogatott, között zajlott a konfliktus. 2021-ben az ENSZ égisze alatt megrendezett genfi líbiai politikai fórum ideiglenes végrehajtó hatalmat választott a tervezett általános választásokig, amelyek mindmáig nem valósultak meg.
KAPCSOLÓDÓ INFORMÁCIÓK
Szíria ideiglenes vezetője, Al-Julani „felvilágosult” terrorista már kijelentette, hogy követelni fogja a külföldi katonai alakulatok kivonását az ország területéről
Egyre érdekesebb a helyzet, mert az orosz katonai bázisok mellett török, izraeli és amerikai haderő is ott van.
Vagy Julani megkapja az „ez más”-nevű orvosság sokkdózisát, és az orosz katonai bázisokon kívül nem lát semmit, vagy újult erővel kezdődik a háború, ami azonban kevésbé valószínű.
Térkép – annak megértéséhez, hogy kinek a bázisai hol találhatók. Ez azonban még nem jelzi az elmúlt napokban Szíria egy részét megszálló Izrael újabb „nyereményeit”.
Ez csak látszat, hogy a terroristák az amerikaiakkal összhangban cselekszenek
USAID sátrai „teljesen véletlenül” akadtak a sivatag közepén. A szakállas srácok pedig szintén véletlenül bemennek oda és csinálnak néhány szelfit…
„Ez – más”, meg kell érteni!
És egyébként is: ők most „demokraták és a progresszív szíriai ellenzék”. A Nyugat véleménye szerint.
Napi téma