Lehet élet az univerzum sötétjében, egy idegen bolygón!
A NASA nem akármilyen bejelentést tett nemrég, ami a tudomány iránt érdeklődők fantáziáját alaposan felforgathatja:
A kozmosz mélységeiben feltehetően élet nyomaira bukkanhattak.
Víz jelenlétét találták meg egy távoli exobolygón, a víz jelenléte pedig nagyon erősen feltételezi azt, hogy élet is lehet a planétán. A NASA csillagászai a Hubble és a Spitzer űrteleszkópok segítségével bukkantak rá az áttörő dologra. Az egyik legnagyobb felfedezés lehet ez az elmúlt évekhez képest.
A WASP-39b névre keresztelt bolygóhoz fogható ugyan nincs a naprendszerünkben, de mégis alkalmas lehet az életre, és már bizonyos, hogy hatalmas mennyiségű víz van a légkörében.
A víz jelenléte, arra utal, hogy az exobolygó a csillagjától messzebb jöhetett létre, ahol üstökösök bombázhatták. A WASP-39b ezek szerint a történelmének egy későbbi szakaszában közelebb került a csillagához – és valószínűleg elpusztította az útjába kerülő égitesteket.
A kutatók a bolygó légköri összetevőit úgy vizsgálták, hogy az azon áthaladó csillagfényt szín összetevőkre bontották. Az eredményekből egyértelműen látszott a víz jelenléte, mégpedig légköri gázok formájában.
A Hubble és a Spitzer segítségével a csillagász csapatnak sikerült az eddigi legrészletesebb – a mai technológiával elérhető – spektrumot felvenniük az exobolygó légköréről – írja az Arsratio.hu.
A tudósoknak rengeteg mindent sikerült megtudniuk a bolygóról. Ha valóban vannak rajta életformák, akkor alkalmazkodniuk kellett az iszonyatos hőhatásokhoz. A bolygón ugyanis átlagosan 776C° a hőmérséklet. Ez azért van, mert az exobolygó 20-szor közelebb van a csillagához mint a Föld.
Sok szakember és asztrobiológus nem tartja lehetetlennek az életet ilyen magas hőmérsékleten, erre remek példa a Földi vulkanikus közegekben jelenlévő baktériumok, és egyéb összetettebb organizmusok.
A kutatók most azt vizsgálják majd az elkövetkező években, hogyan alakult ki az exobolygó pontosan, és hogy lehet-e észlelni bármi egyéb jelét annak, hogy van rajta biológiai aktivitás.
Forrás: avilagtitkai.com