Mára újabb fontos várost foglaltak el, a kormányerők meg sem próbálták feltartóztatni az iszlamista fegyvereseket. Amerikai és orosz katonai vezetők szerint két-három héten belül a főváros, Kabul is eleshet.
A tálibok propagandahálózatának legutóbb közzétett videofelvételén látszik, hogy a szélsőséges iszlamisták kitűzték a tálib zászlót az afganisztáni Ghazni városának rendőrőrsére. Ezzel is jelezték, hogy a főváros, Kabul felé vezető út mentén egy újabb várost kerítettek hatalmukba.
A felvételen hallható szöveg szerint valamennyi katonai és kormányzati épület mostantól az iszlám emirátus mudzsahedjeinek kezén van. A tálibok sorra foglalják el városokat. Azóta, hogy a NATO és az amerikai csapatok elkezdték a kivonulást Afganisztánból, a tálibok folyamatos támadásban vannak.
A magukra maradt kormányerők lényegében ellenállás nélkül adják fel a városokat. 34 tartományi székhelyből 10 már a tálibok ellenőrzése alatt van.
Aki csak tudja, megpróbálja elhagyni Afganisztánt. Százezrek, sőt, egyes becslések szerint milliók készülnek arra, hogy átjussanak előbb valamelyik szomszédos országba, majd onnan akár tovább is. A hírszerzési információk szerint nagyon sokan azt tervezik, hogy az első lehetséges alkalommal Európa felé veszik az irányt.
Európa pedig a szakértők szerint megroppanhat egy újabb, minden korábbinál nagyobb migrációs hullám alatt.
A földközi-tengeri és a balkáni útvonalon fekvő úgynevezett frontországok már a mostani nyomást sem bírják, ami szinte semmi ahhoz képest, amit az egyszerre meginduló afgánok jelenthetnek.
Elemzők szerint az Európai Unió két dolgot tehet: megerősíti külső határait és igyekszik megakadályozni, hogy Afganisztánban a tálibok olyan rémuralmat teremtsenek, amely milliókat elüldöz.
Heiko Maas német külügyminiszter egyértelművé tette, hogy nem küldenek több támogatást Afganisztánnak, ha a tálibok átveszik a hatalmat.
„Afganisztán nem képes életben maradni nemzetközi segély nélkül. Évente 430 millió euróval támogattuk eddig az országot, de ha a tálibok elfoglalják Afganisztánt, bevezetik a saría törvénykezést, és kalifátust alakítanak ki, akkor többé egyetlen centet sem látnak. A tálibok ezt jól tudják, azt is tudják, hogy függenek a segélytől” – mondta a német politikus.
Maas hozzátette, a berlini tervek szerint a német katonák még egy évig maradtak volna afganisztáni küldetésben, mert szerintük erre szükség lett volna. A nemzetközi döntés azonban ezt felülírta – fogalmazott a miniszter.
Abban szinte valamennyi szakértő egyetért, hogy súlyos hiba volt most kivonni a NATO- és az amerikai csapatokat, és egyre többen hangoztatják azt is, hogy talán még súlyosabb hiba volt 2001-ben Afganisztánba bevonulni.
A tálibok hatalmát egy időre megtörték, de nagyon nagy árat fizettek.
Az elmúlt 20 évben több mint 2300 amerikai katona meghalt, csaknem 40 ezer afgán civil vesztette életét. Csak az Egyesült Államok 824 milliárd dollárt költött el a hadműveletekre. Most, két évtizednyi rendteremtés után több elemző szerint még rosszabb a helyzet. A tálibok visszatértek, erősebben mint valaha, és ami 2001 előtt nem volt, ezúttal afgán migránsok milliói is Európa felé vehetik az irányt.
Forrás: hirado