Egy amerikai támadó tengeralattjáró kikötött a kubai Guantanamo-öbölben lévő amerikai támaszponton, egy nappal azután, hogy egy négyhajós orosz különítmény hosszú távú expedícióra érkezett Havannába.
A USS Helena Los Angeles-osztályú tengeralattjáró csütörtökön érkezett „rutinszerű kikötői látogatásra” – közölte közleményében az amerikai déli parancsnokság.
„A hajó tartózkodási helye és áthaladása előre meg volt tervezve” – állította a SOUTHCOM, megjegyezve, hogy a Helena „globális tengerbiztonsági és nemzetvédelmi feladatát végzi”.
Az AP a tengeralattjáró érkezését Washington „erődemonstrációjának” minősítette, válaszul az orosz hadihajók az amerikai partokhoz ilyen közeli jelenlétére.
Az orosz haditengerészet Északi Flottájának négyhajós különítménye szerdán hajózott be Havannába. A csoport élén az Admiral Gorskov rakétafregatt állt, valamint a Kazany nevű, Jaszen-osztályú, atom-tengeralattjáró.
Két támogató hajó, a Pasiny olajszállító tartályhajó és a Nyikolaj Csiker mentőhajó kísérte el a csoportot a Karib-tengerre, amit Moszkva a múlt hónapban „hosszú távú expedíciónak” nevezett, amelynek célja, hogy “biztosítsa a haditengerészeti jelenlétet a műveleti szempontból fontos területeken”.
Az orosz védelmi minisztérium nem tett további megjegyzéseket a flottilla küldetésével kapcsolatban, ami heves találgatásokat váltott ki az Egyesült Államokban, hogy a jelenlét üzenet lehet Washington és szövetségesei ukrajnai fellépéseivel kapcsolatban.
„Nyilvánvalóan ezzel jelzik nemtetszésüket azzal kapcsolatban, amit mi teszünk Ukrajna érdekében”– mondta a hét elején John Kirby, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője, hozzátéve, hogy az Egyesült Államoknak „nincs jele és nem is számít arra, hogy nukleáris fegyverek lennének itt játékban”.
A kubai kormány azóta kijelentette, hogy az orosz hajók nincsenek felszerelve nukleáris rakétákkal, és hogy küldetésük teljes mértékben összhangban volt a nemzetközi joggal.
A Gorskov és a Kazany nagy hatótávolságú tengeri csapásokat gyakoroltak, mialatt Kubába tartottak, miközben az amerikai haditengerészet több hajója távolról követte őket.
„Természetesen komolyan vesszük, de ezek a gyakorlatok nem jelentenek fenyegetést az Egyesült Államokra nézve”– mondta szerdán újságíróknak Sabrina Singh, a Pentagon szóvivője.
A Kazany 2021-ben állt hadrendbe, míg a Gorskov 2018-ban állt szolgálatba. Az amerikai Helena viszont még 1987-ből származik.
Szerdán, közvetlenül a Helena Kubába való átirányítása előtt az amerikai haditengerészet bejelentette, hogy a legénység egyik tagja a múlt hónapban meghalt. A régi tengeralattjárón szolgáló Timothy Sanders holttestét május 24-én fedezték fel a hajó fedélzetén, miközben az a Norfolk haditengerészeti állomáson horgonyzott. Az ügyben a haditengerészeti bűnügyi nyomozószolgálat (NCIS) nyomoz.
Orosz Hírek