Tel-Avivban kormánytisztviselők megdöbbenésüknek adtak hangot, miután az izraeli delegációt – állítólag Algéria és Dél-Afrika kérésére – kidobták az Afrikai Unió (AU) február 18-án az etióp fővárosban, Addisz-Abebában tartott csúcstalálkozójáról – írja a The Cradle.
„Izrael komolyan veszi azt az incidenst, amelynek során Sharon Bar-Li Afrika-képviselőt, Sharon Bar-Li nagykövetet eltávolították az Afrikai Unió terméből, annak ellenére, hogy akkreditált megfigyelőként belépési igazolvánnyal rendelkeztek” – mondta Lior Hayat külügyminisztériumi szóvivő.
Hayat Iránt okolta a küldöttség kiutasításáért, és sajnálkozott, hogy „az Afrikai Uniót túszul ejtette néhány szélsőséges ország, például Algéria és Dél-Afrika, akiket a gyűlölet vezérel, és akiket Irán irányít”.
Israeli delegation expelled from the African Union summit in Addis Ababa, Ethiopia. pic.twitter.com/q7qGSPX3gE
— The Cradle (@TheCradleMedia) February 18, 2023
Az AFP hírügynökségnek nyilatkozó Afrikai Unió tisztviselő elmondta, hogy a biztonságiak által kikísért izraeli tisztviselőket nem hívták meg a találkozóra, mivel a nem átruházható meghívót Izrael AU-nagykövete, Aleli Admasu kapta meg.
„SAJNÁLATOS, HOGY A SZÓBAN FORGÓ SZEMÉLY VISSZAÉLT EGY ILYEN UDVARIASSÁGGAL” – MONDTA A TISZTVISELŐ.
Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök szóvivője, Vincent Magwenya eközben azt mondta az AFP-nek, hogy Izraelnek „meg kell indokolnia állítását” Pretoria állítólagos érintettségéről az incidensben.
Izrael akkreditációja az 55 tagú blokkba számos tagállam számára vitatott kérdéssé vált.
Az Afrikai Unió Bizottságának vezetője, Moussa Faki Mahamat 2021-es döntése ritka vitát váltott ki a konszenzust nagyra értékelő testületben, mivel az apartheid és a gyarmatosítás miatt szenvedő befolyásos tagállamok, nevezetesen Dél-Afrika, hangosan tiltakoztak a lépés ellen.
Algéria is tiltakozott a lépés ellen, azzal érvelve, hogy az ellentmond az AU palesztin területeket támogató nyilatkozatainak.
A tavalyi AU-csúcstalálkozón felfüggesztették a vitát arról, hogy megvonják-e Izrael akkreditációját, és létrehoztak egy bizottságot a kérdéssel való foglalkozásra.
Tel-Aviv 2021-es akkreditációját követően a Hamász palesztin ellenálló csoport határozottan elítélte a döntést, „sokkolónak és elítélendőnek” minősítve azt.
„A döntés legitimálná a megszálló izraeli rezsim jelenlétét a földjeinken, és még több esélyt adna neki arra, hogy folytassa a palesztinok jogainak megtagadására és az ellenük elkövetett brutális bűncselekmények folytatására irányuló terveit” – állt a mozgalom közleményében.
Felszólították továbbá az afrikai államokat, amelyek – mint mondták – „még mindig a gyarmatosítás és a rasszizmus igájától szenvednek”, hogy „zárják ki” Izraelt a pánafrikai blokkból, és sújtsák szankciókkal, „amíg nem enged az igazságnak és az igazságosságnak”.
orosz hírek