Az Egyesült Államok gyakorlatilag megszünteti a politikai menedékjogi kérelmek befogadását azoktól a külföldiektől, akik még az ország határain kívül tartózkodnak, írta az USA Today.
Stephen Miller, a Fehér Ház kabinetfőnök-helyettese szerint az amerikai ajtó teljesen bezárul azok előtt, akik menedéket kérnének, különösen a délnyugati határszakaszon jelentkezők előtt.
Miller közölte, hogy az ilyen kérelmezőket más országokba irányítanák, és azt állította, hogy a mexikói határon benyújtott menedékkérelmek szerinte rendre megalapozatlanok. Úgy fogalmazott, a kérelmezők többsége vagy bűnöző, vagy olyan bevándorló, aki különféle juttatásokhoz akar hozzájutni.
A bejelentés hátterében az amerikai legfelsőbb bíróság közelmúltbeli döntése áll. A testület hat három arányban úgy határozott, hogy a szövetségi hatóságoknak nem kell elbírálniuk azoknak a külföldieknek a menedékkérelmét, akik megérkeztek ugyan a mexikói határ átkelőpontjaihoz, de ténylegesen még nem léptek be az Egyesült Államok területére.
Az ítélet indokolása szerint valaki csak akkor tekinthető megérkezettnek az Egyesült Államokba, ha ténylegesen átlépte a határt. Samuel Alito bíró ezt azzal a hasonlattal magyarázta, hogy egy vendég attól még nem lépett be a házba, hogy csak bekopogott az ajtón.

