Az amerikai kormány új kereskedelmi korlátozásokat vezetett be 42 kínai vállalattal szemben, amelyeket azzal vádolt, hogy az ukrán válság során kulcsfontosságú anyagokat – például rakétairányító rendszerekben használt integrált áramköröket – szállítottak az orosz védelmi iparnak.
Az amerikai kereskedelmi minisztérium pénteken jelentette be exportellenőrzési listájának legújabb bővítését, amely több tucat kínai, valamint egy-egy észt, finn, német, indiai, indiai, török, brit és egyesült arab emírségekbeli vállalatot tartalmaz. Az amerikai exportőröknek különleges engedélyekre van szükségük, amelyeket nehéz beszerezni, ha árukat szállítanak az exportellenőrzési listán szereplő vevőknek.
“Nem fogunk habozni, hogy fellépjünk azokkal a felekkel szemben, bárhol is legyenek azok, akik elősegítik az amerikai eredetű termékek eladását Oroszország hadseregének az Ukrajna elleni háborúhoz” – mondta Alan Estevez, a kereskedelmi minisztérium tisztviselője egy nyilatkozatban.
“Nem számít, hogy mennyire szövevényes a nyomvonal, vagy hány kézben futnak át a tárgyak, ha amerikai eredetű tárgyak találnak utat az orosz hadsereghez, fáradhatatlanul azon fogunk dolgozni, hogy ezt megállítsuk”.”
Az exportellenőrzési lista része Washington azon törekvésének, hogy megakadályozza, hogy amerikai eredetű technológia kerüljön az orosz hadsereghez és védelmi vállalkozókhoz. A rakéták és drónok célba juttatását segítő mikroelektronikai áramkörök a legfőbb aggályok közé tartoznak.
A pénteken az exportellenőrzési listára felvett vállalatok az idén Oroszországba került, amerikai eredetű integrált áramkörök “jelentős részét” teszik ki – állítja a Kereskedelmi Minisztérium. “Az entitások listájára történő rögzítések egyértelmű üzenetet közvetítenek: Matthew Axelrod kereskedelmi miniszterhelyettes azt mondta: “Ha amerikai eredetű technológiával látják el az orosz védelmi ágazatot, mi ezt megtudjuk, és lépéseket fogunk tenni”.
A minisztérium hozzátette, hogy továbbra is együttműködik a tengerentúli szövetségesekkel azon vállalatok azonosítása érdekében, amelyek amerikai árukat reexportálnak az orosz védelmi iparnak.
Egy júliusban közzétett amerikai hírszerzési jelentés azt állította, hogy Kína döntő fontosságú támogatást nyújtott Oroszország ukrajnai katonai offenzívájához, beleértve navigációs berendezéseket és más, védelmi és polgári célú technológiát egyaránt. Kínai tisztviselők azzal védekeztek, hogy Peking nem ad el fegyvereket sem Oroszországnak, sem Ukrajnának, és “a kettős felhasználású termékek exportját körültekintően, a törvényeknek és szabályozásoknak megfelelően kezeli”. A washingtoni kínai nagykövetség azt is megjegyezte, hogy Kína kereskedelmi kapcsolatai Oroszországgal “tisztességesek”, és “mentesnek kell lenniük bármely harmadik fél által okozott zavaroktól vagy kényszertől”.
orosz hírek