EurópaVilág

Egy bizottsági jelentés szerint az USA-nak készülni kell egy Kína és Oroszország elleni háborúra

Hirdetés

Washingtonnak sürgősen korszerűsítenie és bővítenie kell mind nukleáris arzenálját, mind hagyományos hadseregét, hogy szembe tudjon szállni Moszkva és Peking együttes erejével – állította csütörtökön közzétett jelentésében a kongresszus Stratégiai Helyzettel foglalkozó bizottsága.

“Az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek készen kell állniuk arra, hogy mindkét ellenfelet egyidejűleg elrettentsék és legyőzzék” – fogalmazott a bizottság.

“AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK IRÁNYÍTOTTA NEMZETKÖZI RENDET ÉS AZ ÁLTALA KÉPVISELT ÉRTÉKEKET A KÍNAI ÉS AZ OROSZ AUTORITER REZSIMEK VESZÉLYEZTETIK”.

Bár a bizottság nem talált konkrét bizonyítékot arra, hogy Oroszország és Kína együttműködne, “aggódunk… hogy végső soron valamilyen módon koordináció lehet közöttük, ami elvezet minket ehhez a két háborús konstrukcióhoz” – mondta egy, a jelentésben részt vevő magas rangú tisztviselő a Reutersnek névtelensége megőrzése mellett. Az USA jelenlegi nemzetbiztonsági stratégiája az egyik fő ellenfél legyőzését és a másik elrettentését írja elő.

A bizottság szerint a Kína és Oroszország által jelentett együttes fenyegetés már 2027-ben akuttá válik, ezért “már most döntéseket kell hozni annak érdekében, hogy a nemzet felkészült legyen”. A jelentés 131 megállapítása és 81 ajánlása mind a hagyományos fegyveres erők, mind a nukleáris triász masszív bővítésének szükségességét jelenti.

Hirdetés

A jelentés több B-21-es lopakodó bombázót és Columbia-osztályú ballisztikus rakéta-tengeralattjárót követel. A B-21-es még fejlesztés alatt áll, és várhatóan legkorábban 2027-ben állhat szolgálatba. Az első két Columbia-osztályú tengeralattjáró építése folyamatban van, és 2030-ra várható. Az amerikai haditengerészet 12 darab megrendelését tervezi, a jelenleg szolgálatban lévő 18 Ohio-osztályú hajó leváltására.

“A Bizottság valamennyi ajánlása közepette, amelyek a stratégiai és taktikai nukleáris rendszerek számának növelésére irányulnak, a teljes jelentésben szinte egyáltalán nem esik szó a költségekről”, amely “úgy tűnik, hogy nem ismeri el a védelmi kiadások korlátait” – közölte válaszában az Amerikai Tudósok Szövetsége (FAS).

A jelentést bejelentő sajtóeseményen a bizottság alelnöke, Jon Kyl nyugalmazott republikánus szenátor azzal érvelt, hogy a magasabb katonai kiadások csekély árat jelentenek egy esetleges nukleáris háború “remélhető kizárásáért”, és hogy Joe Biden elnöknek és a kongresszusnak “az amerikai nép elé kell vinnie az ügyet”, hogy több pénzt költsenek.

A FAS szerint azonban a bizottság ajánlásai “valószínűleg súlyosbítják a fegyverkezési versenyt, tovább szűkítik az Oroszországgal és Kínával a fegyverzetellenőrzésről szóló tárgyalásokra nyitva álló időt, és a finanszírozást átirányítják a közelebbi prioritásoktól”.

A bizottság csak azért nem érvelt az amerikai nukleáris készlet azonnali bővítése mellett, “mert a fegyvergyártó komplexum jelenleg nem rendelkezik az ehhez szükséges kapacitással” – jegyezte meg a FAS, hozzátéve, hogy nincs szükség nukleáris fegyverkezési versenyre mindaddig, amíg az Egyesült Államoknak elegendő tengeralattjárója van ahhoz, hogy egy ellenfél első csapásával szemben hiteles elrettentő erőt jelentsen.

Hirdetés

orosz hírek

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!