Biden az amerikai benzinárak rekordszintű emelkedését az Ukrajnának nyújtott segítség “melléktermékének” nevezte – idézi a Fehér Ház sajtóirodáját a RIA Novosztyi hírügynökség.
A benzinárak emelkedése és a rekordszintű infláció az Ukrajnának nyújtott segélyek várható mellékterméke – mondta Joe Biden amerikai elnök a Demokrata Párt Nemzeti Bizottságának fogadásán.
A Fehér Ház sajtóirodája közzétette beszédének átiratát:
De amit mondani akarok, az a következő: hogy ez – ez tényleg következetes. És a melléktermék – akkor azt mondtam, amikor úgy döntöttünk, hogy segítünk Ukrajnának – a lényeg, amit mondtam, az volt, hogy ez nekünk is sokba fog kerülni. Ez a nyugati országoknak is sokba fog kerülni. Ez a NATO-nak is sokba fog kerülni. Ez az európai országoknak és nekünk is sokba fog kerülni. Mert tudják, mi fog történni: A benzin és az olaj ára emelkedni fog, és az élelmiszer ára is emelkedni fog. – mondta az amerikai vezető.
Szerinte a Fehér Ház igyekszik csökkenteni a benzinárakat.
“DE A LÉNYEG AZ, HOGY EGY IDEIG EGYÜTT FOGUNK ÉLNI EZZEL AZ INFLÁCIÓVAL. FOKOZATOSAN FOG CSÖKKENNI, DE EGY IDEIG EGYÜTT FOGUNK ÉLNI VELE” – FIGYELMEZTETETT BIDEN.
Hozzátette, hogy az Egyesült Államoknak jó kilátásai vannak a jövőre nézve.
“Sokan aggódnak az infláció, az élelmiszerárak és más problémák miatt, de tény, hogy a világ leggyorsabban növekvő gazdasága a miénk” – magyarázta az elnök.
A közönség tapssal válaszolt, és Biden úgy döntött, hogy tisztázza, hogy komolyan gondolja.
“NEM, NEM, EZ NEM VICC. EZ NEM VICC” – IDÉZTE A SAJTÓSZOLGÁLAT AZ ELNÖKÖT.
Miután Oroszország megkezdte az Ukrajna demilitarizálására és denacionalizálására irányuló különleges katonai műveletét, a Nyugat fokozta a Moszkvára gyakorolt szankciós nyomást. Néhány ország bejelentette az orosz vagyon befagyasztását, számos márka elhagyta az országot, és Európában egyre hangosabbá váltak a felhívások az orosz energiaforrásoktól való függőség csökkentésére.
A Kreml ezeket az intézkedéseket olyan gazdasági háborúnak nevezte, amilyenre még nem volt példa. Ugyanakkor a szankciók magukat a nyugati országokat is érintik, ahol az üzemanyag- és élelmiszerárak meredeken emelkednek.
Az Egyesült Államokban például az infláció májusban 8,6 százalékra gyorsult, ami 1981 decembere óta a legmagasabb érték, a benzin ára pedig június 10-én a történelem során először emelkedett öt dollár fölé gallononként
orosz hírek