Joe Biden amerikai elnök szövetségesei és segélyszervezetek megrökönyödtek pénteken azon a sürgősségi rendeleten, miszerint a kormány nem emeli meg az elődje által megszabott menekültbefogadási kvótát, emiatt a Fehér Ház még este bejelentette, hogy az elnök májusban mégis megemeli a 15 ezer fős keretet.
A rendeletben az elnök azzal indokolta a kvóta meghagyását, hogy „az továbbra is indokolt humanitárius megfontolásból és a nemzeti érdek szempontjából”. De ha a kvóta betelik a folyó pénzügyi év október 1-jei vége előtt és továbbra is fennáll a rendkívüli menekültügyi helyzet, akkor az elnök megemelheti a plafont – olvasható a rendeletben.
A rendeletet azonnal számos kritika érte Biden szövetségesei részéről a washingtoni kongresszusban, Dick Durbin demokrata párti szenátor például elfogadhatatlannak nevezte. Menekültügyi szervezetek úgy reagáltak, hogy ha nem is lehetséges a kvóta megemelése az eredetileg megígért szintre, fontos jelezni, hogy Amerika ismét világvezető lesz az elnyomottak befogadásában.
Ezek hatására Jen Psaki fehér házi szóvivő később azt mondta: az elnök várhatóan május 15-éig megemeli a kvótát. Azt nem árulta el, hogy mennyivel, és hozzátette: „tekintve, hogy nagyon alacsony kvótát örököltünk, nem valószínű, hogy az elnök 62 500 fősre tudja majd emelni azt, ahogy két hónappal ezelőtt ígérte a kongresszusban”.
Az elnök februárban az idei pénzügyi évre ígérte a 62 500 fős kvótát, a jövő pénzügyi évre vonatkozóan már 125 ezer főset.
Forrás: hirado.hu