Tíz éve indult az eljárás, most lett elege az Európai Bizottságnak.
Jövő hétfőig adott határidőt Magyarországnak és nyolc másik tagállamnak az Európai Bizottság arra, hogy tegyen lépéseket a légszennyezettségi határértékek túllépése miatt, ellenkező esetben az Európai Bírósághoz fordul a brüsszeli testület. Az ultimátumot egy rendkívüli találkozó keretében jelentette be Karmelu Vella, a bizottság környezetvédelemért felelős tagja.
Az ülésre azon tagországokat – Csehországot, az Egyesült Királyságot, Franciaországot, Magyarországot, Németországot, Olaszországot, Romániát, Spanyolországot és Szlovákiát – hívták meg, amelyekkel szemben már második szakaszba lépett a magas légszennyezettség miatt korábban megindított kötelezettségszegési eljárás. A mindössze kétórás találkozóval egy időben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet aktivistái tüntettek az Európai Bizottság épülete előtt.
Európában évente legalább 400 ezren halnak meg a rossz levegőminőség miatt, és még többen szenvednek légszennyezés okozta légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri betegségekben. A rossz légminőség évente több mint 20 milliárd euróba kerül az európai gazdaságnak – közölte az Európai Bizottság. Az uniós előírások átültetésének elmaradása miatt Magyarország ellen 2008-ban indított kötelezettségszegési eljárást a bizottság, azóta nem történt semmi.
Magyar részről V. Németh Zsolt környezetügyért is felelős államtitkár vett részt az ülésen, aki a földművelésügyi minisztérium közleménye szerint rámutatott, hogy az elmúlt években jelentős lépések történtek Magyarországon a légszennyezettség hatásainak csökkentésére, számos területen javult a helyzet.
Mint közölte, kiemelt cél a lakosság egészségi állapotának javítása, az ország ezért a lehetőségeihez képest eddig is sokat tett a levegőminőség javítása érdekében, és folyamatosan dolgozik további intézkedéseken, elkötelezett a helyzet javítása mellett.
Forrás: hvg.hu