Site icon Mai Világ

Ebből világháború lesz: Kína bedönti a dollárt

Hirdetés

“Nem szívesen mondom ezt, de valami fel fogja váltani az amerikai dollárt” – Jim Rogers befektető szerint a dollár uralkodásának évszázada véget ér.

A dollár azon a határon van, hogy elveszíti a világ fő tartalék valutájának státuszát, mondta Jim Rogers jeles amerikai befektető, miután Kína arról számolt be, hogy óriási léptékben akar megszabadulni az amerikai adósságállományától.

A 26,5 billió dollár feletti államadósságával “az Egyesült Államok ma a világ történelmének legnagyobb adós országa, és ez napról napra egyre magasabb és magasabb,” – mondta Rogers, hozzátéve, hogy az ország valutájára ez nagy terhet fog róni.

“Hagyományosan az amerikai dollár volt a legmeghatározóbb pénznem a világon. De a hagyomány változik,” – mutatott rá, utalva a brit font és a holland gulden sorsára, amelyek az előző évszázadokban a legmegbízhatóbb pénznemnek számítottak.

“Amerikai vagyok, ezért nem igazán szívesen mondom ezt, de attól tartok, hogy az amerikai dollár közelít az évszázados dominanciájához, és valami más fogja felváltani.”

Hirdetés

A dollár a következő évben még mindig erőteljesnek mutatkozhat, miután a Black Lives Matter tüntetések által okozott jelenlegi zűrzavar és a választások véget érnek Amerikában, “de valószínűleg ez lesz az utolsó lövése,” – mondta Rogers.

A tapasztalt befektető észrevételeit a Global Times kínai állami lapban megjelent jelentés nyomán tette, amelyben a legjobb helyi szakértők szerint Peking valószínűleg 20 százalékkal – 1 billió dollárról 800 milliárdra – csökkenti amerikai adósságállományát a jelenlegi Washingtonnal fennálló feszültségek közepette. Kína akár odáig is elmehet, hogy “minden amerikai kötvényt elad szélsőséges esetben, például egy katonai konfliktus esetén,” figyelmeztetett Rogers.

Ha Peking valóban úgy dönt, hogy megszabadul amerikai adósságállományának ötödétől, azzal “nyomást gyakorolhat az USA kamatlábaira,” – véli Rogers.

“Az Egyesült Államokban a kamatlábaknak emelkedniük kellene,” tehát Kína szempontjából “okos gazdasági és befektetési lépésről van szó, valamint arról, amit politikailag csinálnak,” – mondta a befektető.

Ez a kínai hatóságok számára a jüan erősítésében is segítséget jelent. “Ha amerikai adósságot adnak el, akkor dollárt adnak el, ezért a pénznemük erősebb lesz,” ami már több hete történik, mutatott rá Rogers.

Hirdetés

Néhány más nemzethez hasonlóan Kína hajlandó lesz megszabadulni amerikai adósságállományától az Amerikával fennálló jelenlegi helyzet és a Trump kormányzat kemény külpolitikája miatt.

“Ha Washington haragszik rád, szankciókat szabhat ki. Ez mindenkinek fáj. Tehát a kínaiak, az oroszok, az indiaiak, a brazilok és más országok kezdik keresni az USA dollárral szembeni alternatív versenytárs pénznemet.”

Azok a tervek, amelyek valószínűleg a világ második legnagyobb amerikai adósság tulajdonosa, Peking részéről vannak folyamatban, “nem tesznek jót az USA-nak,” de valószínű, hogy Washington nem fogja elég komolyan venni ezt a fenyegetést, Rogers véleménye szerint.

“Trump azt gondolja, hogy a világon mindenkinél okosabb, ezért valószínűleg mindent megtesz, amit akar, és közben azt gondolja: ‘Ne aggódjatok – mi Washington vagyunk, és gondoskodni tudunk róla.’” – mondja.

A Morgan Stanley új előrejelzése szerint Peking azon törekvése, hogy a jüannak nagyobb mértékű legyen a nemzetközi felhasználása, egy évtizeden belül a világ harmadik legnagyobb tartalék valutájává teheti, amivel 2030-ra elérheti a tartalékeszközök 5-10 százalékát.

Hirdetés
Hirdetés

 

Hirdetés
loading...
Exit mobile version