Egyre hevesebben terjed a koronavírus.
A kórokozó már több mint egytucatnyi országban 2794 embert fertőzött meg. Kínában már 80 halálos áldozata van.
A járvány gócpontjában, a 11 millió lakosú Vuhanban naponta már több mint 15 ezren kerülnek kórházba magas lázzal, ami ötszöröse az ilyenkor szokásosnak. A városban 62 kórháznak van lázklinikája. A város párttitkára hétfőn este a sajtónak azt mondta, hogy zsúfoltság alakult ki a kórházi felvételeknél.
Ma Hsziao-vej, a kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság vezetője vasárnap közölte, hogy az új vírus lappangási ideje akár két hét is lehet, és a vírus már a tünetek megjelenése előtt is fertőzhet.
A Hongkongi Egyetem (HKU) tudósai figyelmeztettek a vírus terjedésének gyorsulására. Az egyetem orvosi kara együttműködik az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) a fertőző betegségek kezelésében.
Fel kell készülnünk arra, hogy ez a különös járvány világjárvány lesz – jelentette ki Gabriel Leung, a HKU kutatócsoportjának vezetője.
Magyar érintettje továbbra sincs a koronavírusnak, mint azt az InfoRádióban Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtovábbra sincs mitkára elmondta.
„Nincs Magyarországon megbetegedett ember, és nem tudunk olyan magyarról sem, aki külföldön tartózkodott és megbetegedett volna, valamint nem tudunk olyan külföldi állampolgárról sem, aki Magyarországon van és fertőzött lenne.”
A külügy hat magyarról tud, aki a fertőzött kínai tartományban dolgozik, de közülük csak egy szeretne hazajönni a járvány miatt. Négyen egy gyár megnyitásán dolgoznak, egy ember pedig egy másik kínai tartományba igyekezne, mert ott él és dolgozik.
Japán, Franciaország és Olaszország is hazahozná Kínában tartózkodó állampolgárait, de sokan nem élnek ezzel a lehetőséggel, főképp azért, mert akkor a vírus két hétig tartó lappangási ideje alatt karanténban kellene élniük.
Közben Kínában meghosszabbították a holdújévi szünetet, hogy megfékezzék a vírus egyre hevesebb terjedését. A vírus már megjelent Thaiföldön, Tajvanon, Malajziában, Vietnamban, Szingapúrban, Nepálban, Európában pedig Franciaországban, illetve az Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában is.
Bécsben egy, Zürichben két embert tartanak karanténban koronavírus-gyanúval.A Berlinben szombat óta vizsgált, Kínából érkezett beteg tesztjéről már kiderült, hogy negatív, nem koronavírus betegítette meg.