Az utóbbi idők botrányai miatt sokan megfosztanák hatalmától a közösségi oldal alkotóját.
Négy jelentős részvényes is jelezte, hogy eltávolítanák Mark Zuckerberget a Facebook éléről, a milliárdos vezetése alatt történő botrányok miatt. Illinois, Rhode Island és New York állami kincstárnokai együtt adták be a javaslatot az elnökkel kapcsolatban. A Trillium Asset Management fedezeti alapkezelővel összefogva a befektetők azt szeretnék elérni, hogy a vezérigazgató és az igazgatóság elnöke pozíciójára külön embert nevezzenek ki – írja a Reuters.
Korábban már volt hasonló felvetés, a kisebb befektetők mozgástere azonban eltörpül Zuckerberggel szemben, az alapkezelő szerint ugyanakkor most is érdemes összefogni, hogy rávilágítsanak a Facebook alkotójával kapcsolatos problémákra.
A következő éves részvényesi találkozó 2019 májusában esedékes, az igazgató tanács ekkor megvitathatja a kérdést.
A legnagyobb problémát az utóbbi időkben lezajlott események jelentik. Többek között a Cambridge Analyticához kötődő adatvédelmi kihágás, amely során több millió felhasználó adatai kerültek illetéktelenek kezébe. Ezen felül a hamis információk (fake news) rohamos elterjedése is hangos kritikákat váltott ki, a társaság korábban már beismerte, hogy nehezen vagy alig tudják meggátolni az ilyen információk elterjedését. Ezek előtt nem sokkal pedig Donald Trump választásával kapcsolatban merültek fel kételyek.
A Facebook vállalati struktúrája egy személybe foglalja a vezérigazgató (CEO) és az igazgatóság elnökének (chairman) szerepét, sok vállalatnál azonban ezekre a pozíciókra külön személyeket választanak. A Facebook vezérnek tőke szerint csupán 17 százalékos részesedésre van a vállalatban, a kettős pozíciója miatt azonban a szavazatok többségét birtokolja.
Bár a részvényesek nem állítják, hogy egy független elnöki pozíció megoldotta volna az utóbbi idők problémáit, a vélekedés szerint viszont kevesebb ilyen botrány lett volna, amit a részvényárfolyam is üdvözölne már.
A Facebook részvényei eléggé ingadoztak az utóbbi évben, a szerdai kereskedést 10 százalékkal gyengébben zárta, mint az év elején.
Akár 1,63 milliárd dolláros bírságot is kiszabhatnak az Európai Unióban a Facebookra a friss, tömeges adatlopások miatt – írja a Wall Street Journal.
Az október elején nyilvánosságra hozott hackertámadás, mely során több mint 50 millió felhasználó profiljához férhettek hozzá, önmagában is nagy csapás a közösségimédia-óriás hírnevére, a pénztárcájának pedig az EU tavasz óta élesben működő adatvédelmi törvénye, a GDPR vihet be egy komolyabb ütést.
Forrás: privatpankar