Site icon Mai Világ

Elkezdődött a Facebook bukása – már Soros is berágott

FacebookTwitterVKViberGmailShare
Hirdetés

Amerikaiak egyik legnagyobb hibája az, hogy azt hiszik, ami technológiailag csillogó az feltétlenül nagyszerű dolog.

A  Facebook két milliárd embert kapcsolt össze a globális térben és egy „új nemzetet” hozott létre világ szinten, amely átformálta a politikai kampányokat, a hirdetési- és média piacot valamint a mindennapi életet. De úgy tűnik, hogy a technológiai óriás napjai meg vannak számolva, a részvényeinek árfolyama folyamatosan zuhan. Soros György nemrégiben szállt ki a cégből, ami kapcsán szórakoztató perpatvar keletkezett a két liberális véleményvezér közt: Mark Zuckerberg ráuszította az embereit Soros György alapítványaira, hátha megtudnak valami terhelőt róluk. Öröm nézni, ahogy liberális hiénák egymást falják fel. Legszebb öröm a káröröm alapon az is   szívet melengető, hogy a cég részvényeinek árfolyama megcélozta a padlót, ugyanis az elmúlt hetekben 35 százalékot vesztett az értékéből, és ma már senkit se lepne meg, ha csődbe jutna.

2010-ben Mark Zuckerberg emelkedése hollywoodi filmekbe illó mese volt, a Facebook szociális hálózat megalapítója üstökösként ragyogott. Mára azonban a megítélése megváltozott, Amerikában jobbára egy megalomániás milliárdosként tekintenek rá és a személyes adatokkal való manipulációit egzisztenciális fenyegetésként kezelik, mint az egyéni szabadságra, mint a demokráciára nézve.

Alig egy évtized alatt szerte a világon sikerült felbosszantania a legkülönfélébb politikai vezetőket, a szociális networkje pedig az Egyesült Államokban és máshol polarizáló eszközként jelent meg. Elég csak arra gondolni, hogy a politikailag elfogult algoritmusai, a hobbiszinten űzött elfogultság és félretájékoztatás mennyi botrányhoz vezetett. Nyugodtan kijelenthető, hogy Zuckerberg semmiféle felelősséget nem érez a felhasználók, a hirdetők, vagy a munkáltatók irányába.

Számtalan országban számtalan vizsgálat folyik a Facebook ellen, de minket most elsősorban az Egyesült Államok érdekel, mert a cég oda valósi, és érdemben ott tehetnek ellene bármit is.

Hirdetés

A baloldalon, az úgynevezett progresszív szervezetek nagyon ki vannak akadva az öntörvényű konglomerátumra, és az innováció meggyilkolásával, a versenytársak erőszakos tönkretételével, az emberi fogyasztás manipulálásával, a felhasználók nyomon követésével és a választási szabadság csökkentésével vádolják. Újabban még egy valamit hozzáteszek a Zuckerberg bűneihez: felróják neki, hogy Soros György ellen adathalász eszközökkel szervez lejárató kampányokat.

Konzervatív oldalon szintén össztűz alatt van a Facebook és innen is kap hideget és meleget egyszerre. A bírálatok fő vonulata, hogy cenzúrázza a jobboldali híreket, és minden tevékenységében liberális elfogultság mutatkozik meg. A cég alkalmazottai saját maguk határozzák meg, hogy mi tekinthető gyűlöletbeszédnek és a tartalmakat libsi világnézet alapján szelektálják.

Ma a Facebook több embert tud elhallgattatni, mint bármely kormány, és a gyűlöletbeszéd homályos fogalmára hivatkozva korlátozza a számukra nem tetsző tartalmakat. A szociális hálózat egy őrületként jött létre, elhitetve, hogy a társadalmi kapcsolatok és információáramlás egy magasabb szintre lépett. Rengetegen élvezik a fényképek, a hírek megosztását a barátokkal és sok hamis reményt kelt, és eközben a magánélet egy része elveszett.

Sőt a dolgok a Wall Streeten se mennek úgy, mint korábban. A Facebook-részvények árfolyama kitartó csökkenésnek indult, és ma már a cég vezetése válságkezelési üzemmódba kapcsolt. Damain Collins, a brit parlament a digitalizációért felelős bizottságának elnöke nemrégiben tett közzé egy jelentést, amely részben rendőrségi eszközökkel szereztek meg, úgy, hogy cég felső vezetésének kommunikációját lehallgatták. Ebből világosan kiderül, hogy az üzleti modelljük alapja az adathozzáféréssel való manipuláció.

Egyes hirdetők sokkal szélesebb és mélyebb betekintést kapnak a felhasználók adatlapjába, mint mások.

Hirdetés

Ez a tevékenység törvényellenes, mert például a fogyasztók a cégek kiválasztásába aligha egyeztek bele. Ez azért érdekes, mert a Facebook bevételei ezektől a hirdetésektől függnek, és ha ezt megkérdőjelezik, akkor nagy bajba kerülhet a jövedelmezősége.

Ennek meg is látszik az eredménye a Facebook papírok ára 35 százalékkal esett az elmúlt hónapokban. A lejtmenetnek egyik állomása volt, amikor Soros György zárta a készleteit és minden részvényét eladta. Erre fel Zuckerberg vizsgálatot rendelt el a Freedom House pénzügyi tevékenységéről és elkezdte feltárni az alapítvány belső pénzügyi rendszerét.

Rendes veszekedés tört ki az egykori üzlet társak közt, aminek kapcsán Zuckerberg azt is megkapta, hogy antiszemita, holott ő is zsidó származású.

Egyes sztorik összekapcsolása után kirajzolódik az a kép, hogy körbevették a Facebookot az ellenségei  és olyan szorításba került, ahonnan aligha szabadulhat. A farkasok szét fogják marcangolni, a kérdés már csak az, hogy miként játsszák le ezt a meccset. Fő vonalban két megoldás képzelhető el:

Az egyik, amit főleg az amerikai demokrata pártiak támogatnak az államosítás. Olyan szabályozókat alkotnak meg, amitől elveszti a cég az üzleti függetlenségét. Sőt az is felvetődött, hogy ennek betartatására egy külön hatóságot hoznának létre. A republikánusok és Trump inkább a platform feldarabolását kívánják elérni sok kisebb cégre, amelyek így már nem jelentenének veszélyt.

Hirdetés
Hirdetés

De azért Zuckerbergnek még maradtak barátai, főleg a nagy techmogulok közt. Kérdés, hogy ők meddig tartanak ki, és meddig védik a védhetetlent. Vélhetően megfelelő időpontban kihátrálnak mögüle és leírják az üzletáguk 500 milliárdos veszteségét.

Ám ezzel korántsem lesz vége semminek, hiszen Trump elnök és a mögötte álló üzleti csoportok folytatják az élet-halál harcukat technológiai mamutokkal.

Eközben azonban újabb offenzívába kezdtek: az Amazont, a Google-t és a Microsoftot már csak néhány lépés választja el attól, hogy ellenőrzésük alá vonják a világ autóiparát. Példának okért a BMW nemrégiben kötött egy szerződést az Amazonnal, aminek értelmében a német autógyártó az amerikai cég szoftvereit fogja telepíteni az autóiba. Az Amazon assist mellett a japán autóknál feltűnt a Google androidja, Bill Gates pedig Dél-Koreában nyomul. Az Apple-nek erre sincs szüksége, ők egyből saját autót fejlesztenek, és kerülő utakon Elon Musk Tesláját szép csendben támogatják.

Szóval nagyon agresszívek a fiúk, és ha ez az autós üzlet bejön nekik, akkor nem fogja őket érdekelni a Facebook bukása.

Tovább fognak gazdagodni, mi meg élvezhetjük a kitüntető társaságukat. Na ezt azért majd még meglátjuk, nem lenne meglepő, ha ehhez is hozzá kívánnak szólni más érdekcsoportok.

Forrás: Pesti srácok

Hirdetés
loading...
Exit mobile version