Bár az utasok döntő többsége becsületesen, a szabályoknak megfelelően veszi igénybe a közösségi közlekedési szolgáltatásokat, sajnos még mindig vannak olyanok, akik feleslegesen, milliós pótdíjtartozásokat halmoznak fel – írja a Budapesti Közlekedési Központ. Nem érdemes tehát abban reménykedni, hogy a pótdíjtartozás elévül, pótdíjazás esetén egyértelműen az a legjobb választás, ha az utas halogatás helyett minél előbb befizeti a kiszabott pótdíjat. A BKK most összegyűjtötte a 2019-es év legnagyobb, már teljesített pótdíjösszegeit.
A Budapesti Közlekedési Központ még 2015-ben döntött úgy, hogy felülvizsgálja a korábbi évtizedek pótdíjazási gyakorlatát és szigorúbban lép fel a jegy és bérlet nélkül utazókkal szemben. Ezzel párhuzamosan hatékonyabbá tette a pótdíjtartozási eljárásokat is. A szigorúbb követeléskezelésnek köszönhetően évente több tízezer fizetési meghagyást és végrehajtási eljárást indít a BKK azokkal szemben, akik jegy és bérlet nélkül veszik igénybe a közösségi közlekedési szolgáltatásokat.
Kiemelték, a fővárosban közlekedők döntő többsége becsületesen megvásárolja az utazáshoz szükséges jegyeket. Emellett ugyanakkor sajnos minden évben vannak olyanok, akik nem csupán jegy, vagy bérlet nélkül utaznak, hanem figyelmen kívül hagyják a pótdíjazással járó kötelességeiket, felszólításokat is.
A Budapesti Közlekedési Központ összeállította az elmúlt év legnagyobb pótdíjbefizetéseinek listáját. A felsorolt összegek nem csupán fizetési elvárások, hanem már konkrét, teljesített befizetések. Ezek többségét jogi eljárásokat követően fizették be a pótdíjazott utasok.
A negatív rekordert összesen 48-szor pótdíjazták a BKK járatain, akivel szemben a befizetések elmulasztása miatt 8 végrehajtási eljárás indult. A kiszabott pótdíjak befizetésével töredékére lehetett volna csökkenteni a notórius bliccelő kiadásait, és a pótdíjazással járó adminisztrációt.
A REKORDER BLICCELŐNEK KÖZEL 2 MILLIÓ FORINTOT KELLETT BEFIZETNIE TAVALY.
Nem csak a közlekedési társaságoknak, hanem az utasnak is az az érdeke, hogy minél előbb rendezve legyen a kiszabott pótdíj. Bár a 8 ezer vagy a 16 ezer forintos kezdeti összegek elsőre soknak tűnnek, ennek ellenére nem éri meg halogatni a befizetést.
A SZIGORÍTOTT KÖVETELÉSKEZELÉSI MÓDSZEREK MIATT A PÓTDÍJAZOTT UTASOK EGYÉRTELMŰEN AKKOR DÖNTENEK A LEGJOBBAN, HA MINÉL HAMARABB RENDEZIK A JEGYELLENŐRÖK ÁLTAL KIÁLLÍTOTT SÁRGA CSEKKET.
Nem érdemes abban reménykedni, hogy a pótdíjtartozás elévül, ugyanis a BKK ha kell, bíróságra viszi az ügyeket. Az eddigi pótdíjazási polgári pereket több mint 90 százalékában a BKK nyerte, ezekben az esetekben törvény szerint a pótdíj összegén kívül a per valamennyi költsége is a pótdíjazott utasra hárul.
A BKK ugyanakkor hangsúlyozta, továbbra is igyekszik ügyfélbarát módon eljárni a pótdíjbefizetésekkel kapcsolatban, ezért lehetőséget biztosít a csekkes befizetésen kívül, az összeg banki átutalására, illetve a számlavezető bankfiókokban történő befizetésre. Ennek keretében fizetési emlékeztetőket küld ki, akár több havi részletfizetést is biztosít a pótdíjazottak számára, továbbá szeretné a közeljövőben lehetővé tenni a helyszíni pótdíjazáskor a bankkártyás fizetés.
Forrás: portfolio