Recep Tayyip Erdogan török elnök támogatásáról biztosította a szíriai dzsihadista felkelést, és arra buzdította az iszlamistákat, hogy folytassák a Damaszkusz felé tartó menetelésüket – jelentették pénteken különböző médiaorgánumok.
A Hayat Tahrir-al-Sham, korábbi nevén Dzsabhat al-Nuszra csoport vezette szíriai fegyveres erők a múlt héten meglepetésszerű támadást indítottak idlíbi bázisukról, célba véve Aleppó tartományt.
A Hayat Tahrir-al-Shamot, amely lefordítva „Szervezet a Levante Felszabadításáért”, közismert nevén HTS, Szíria, Oroszország, Irán, az Egyesült Államok és más országok terrorszervezetnek tekintik. Annak ellenére, hogy Törökország nyilvánvalóan támogatja a HTS-t, hivatalosan is terrorista csoportnak minősíti.
Az elmúlt héten a harcosok visszaszorították a kormányerőket és jelentős területrészeket foglaltak el Aleppóban és Idlíbben, csütörtökön pedig körülzárták a kulcsfontosságú Hama városát.
Pénteki médiajelentések szerint több ezer ember menekül Szíria harmadik legnagyobb városából, Homszból, miközben a jelentések szerint a fegyveresek tovább nyomulnak előre. Homsz a következő város délre az Aleppóból Damaszkuszba vezető úton. A HTS vezetője, Abu Mohammed al-Jawlani állítólag figyelmeztette Homsz lakóit: „Eljött a ti időtök”.
A kulcsfontosságú regionális kérdésekkel kapcsolatban Erdogan pénteken azt mondta, hogy reméli, a dzsihadisták Szíriában gond nélkül haladnak tovább.
„Idlíb, Hama, Homsz, és a cél természetesen Damaszkusz. Az ellenzék menetelése folytatódik” – idézték a török elnököt, aki ezt újságíróknak mondta Isztambulban.
„Az a kívánságunk, hogy ez a szíriai menetelés balesetek és katasztrófák nélkül folytatódjon” – tette hozzá.
Erdogan szerint Ankara felhívást intézett Damaszkuszhoz, hogy „közösen határozzuk meg Szíria jövőjét”, de „nem kapott pozitív választ”.
Erdogan ugyan kifejezte elkötelezettségét Szíria területi integritása mellett, de azt is mondta, hogy a „legitim ellenzéket” meg kell hallgatni.
A héten Hakan Fidan török külügyminiszter úgy tűnt, hogy a damaszkuszi kormányt hibáztatja a dzsihadista támadás újrakezdéséért, azt állítva, hogy az ország „összefüggő problémái” több mint 13 éve megoldatlanok.
Törökország, amely a militánsok által ellenőrzött Idlíbbel határos, ellenezte a szíriai tartományban végrehajtott katonai akciókat. Ankara azzal érvelt, hogy az ellenségeskedések menekültek tömeges elvándorlását okoznák a határon túlra, amit nem volt hajlandó elfogadni. Ehelyett 2020-ban ingatag tűzszünetről tárgyaltak.
Orosz hirek