Észak-Korea „azonosítatlan lövedéket” lőtt ki szerdán, de úgy tűnik, pillanatokkal a felszállás után kudarcot vallott – közölte a dél-koreai hadsereg.
A phenjani elhibázott rakétatesztről szóló jelentések először a japán médiában jelentek meg, majd később Szöul is visszhangozta őket.
„Észak-Korea egy ismeretlen lövedéket lőtt ki, de feltételezhető, hogy közvetlenül a kilövés után meghibásodott” – áll a dél-koreai vezérkari főnökök közleményében.
A közlemény szerint a kilövést a phenjani repülőtér közelében lévő területen hajtották végre, ahol az Egyesült Államok állítása szerint interkontinentális ballisztikus rakéták (ICBM) korábbi tesztjei is történtek.
Az észak-koreai eseményeket nyomon követő NK News weboldal szerint a szemtanúk hangos „fújó” hangot hallottak – hasonlóan egy nagy repülőgép hangjához –, majd azt követően hangos „lezuhanás” hangját . Az észak-koreai főváros feletti égbolton lévő füstfelhőről is készült képek – tette hozzá az iroda.
Az Egyesült Államok Indo-Csendes-óceáni Parancsnoksága később azt mondta, hogy ballisztikus rakéta kilövéséről van szó, miközben felszólította Északot, hogy „tartózkodjon a további destabilizáló cselekményektől”.
Phenjan vélhetően kilenc rekordméretű fegyvertesztet hajtott végre idén, a legutóbbi pedig március 5-én.
Észak-Korea azt állítja, hogy a kilövések közül legalább kettő „felderítő műhold” volt, de Szöul és Washington kitart amellett, hogy mindegyikük része volt egy új interkontinentális ballisztikus rakétarendszernek, amelyet „szörnyrakétának” neveztek.
Egy nukleáris képességű ICBM körülbelül 5500 kilométeres távolságot képes megtenni, így az Egyesült Államok hatósugarába kerülhet Phenjan esetleges csapásának.
Észak-Koreát megtiltotta a ballisztikus rakéta- és nukleáris kísérletektől az ENSZ, amely szigorú szankciókat vezetett be az országgal szemben.
Phenjan 2018-ban moratóriumot rendelt el az ilyen tevékenységekre, miután megkezdődött a béketárgyalások Kim Dzsong Un észak-koreai vezető és Donald Trump akkori amerikai elnök között. A tárgyalások azonban elakadtak, amiért Washington nem hajlandó feloldani a szankciókat, és Kim 2020-ban azt mondta, hogy a tesztelést folytatni fogják.
Dél-Korea és az Egyesült Államok a közelmúltban szintén azzal vádolta meg Északot, hogy megpróbálta helyreállítani a Punggye-ri telephelyen lévő alagutakat, ahol 2006 és 2017 között hat atomfegyver-kísérletet hajtott végre.
rt.com