Sosem állt távol az olykor meglepő mértékű optimizmus az Orbán-kormánytól és ha azt hinnénk, hogy nincs élet a teljes foglalkoztatottságon túl, akkor tévedünk.
Bár statisztikailag még ugyan nem értük el ezt a szintet, de már belátható távolságba került. Főleg, ha mércének az Orbán Viktor által 2014-ben megfogalmazott ismérveket tekintjük, vagyis a 3,5 százalékos rátát (nagyjából 150 ezer munkanélküli). Igaz, a cél teljesülése a fokozódó munkaerőhiány miatt nehézségekbe ütközhet, azonban a tervezett kormányzati intézkedések segíthetnek megugrani az akadályokat.
Így pedig minden adott az újabb nagy tervek szövögetéséhez, melyekkel kapcsolatban a múlt heti kormányinfón Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter hintett el egy aprócska morzsát. Mint mondta:
„A teljes foglalkoztatottság 3,8 százalékos munkanélküliség mellett reálisnak tűnik. Azt tartja a közgazdaságtudomány, hogy 3 százalékos munkanélküliség gyakorlatilag teljes foglalkoztatásnak minősül, mi azt reméljük, hogy a 2,5 százalék is elérhető célkitűzés”.A teljes foglalkoztatottság, mint cél kipipálásához jelenleg szinte kétség sem fér, elsőre azonban megdöbbentőnek hathat a 2,5 százalékos ráta „bedobása” a köztudatba. Még akkor is, ha a kormány ezt már két hónappal ezelőtt távlati célként a konvergencia programban is rögzítette. A kormány várakozásai szerint ezt a rátát 2021-re el is fogjuk érni, sőt, 2022-re további minimális csökkenést prognosztizálnak.
Bár jelenleg még 3,9 százalékos a munkanélküliségi ráta, a statisztikák alapján is reális és teljesíthető célkitűzésnek tűnik a 2,5 százalék. Ha a potenciális munkaerőtartalékot, tehát az inaktívak egy kisebb csoportját az aktívak közé soroljuk, akkor még 61 276 fővel kellene csökkennie a munkanélküliek számának ahhoz, hogy elérjük a 2,5 százalékos munkanélküliségi rátát. Számszakilag ennek pedig semmi akadálya nincs, hiszen még van 178 ezer munkanélküli a piacon, akik mellett 110 ezer olyan inaktívat is nyilvántart a statisztika, akik akár rövid távon is a tartalékot képezhetik.
Ha minden jól alakul, és néhány év múlva 2,5 százalékos munkanélküliség lesz Magyarországon, akkor olyat hoz össze a kormány, amire világszerte is nagyon kevés példa van. Egészen pontosan a CIA Factbook alapján a 218 ország csupán 23 mondhatja el magáról, hogy ilyen – vagy ennél is kisebb – munkanélküliséggel rendelkezik. Magyarország jelenleg a 63. helyet foglalja el a rangsorban, a 2,5 százalékkal pedig rögtön a 23. helyre ugrana, amivel az összes európai országot is megelőznénk.
Előttünk már csak a következő országok állnának.
- Kókusz(Keeling)-szigetek: 0,1 (2011)
- Kambodzsa: 0,3
- Katar: 0,6
- Thaiföld: 0,7
- Gibraltár: 1
- Benin: 1
- Fehéroroszország: 1
- Tonga: 1,1
- Guernsey: 1,2 (a második legnagyobb csatornasziet
- Laosz: 1,5
- Palau: 1,7
- Vanuatu: 1,7
- Monaco: 2
- Makaó: 2
- Madagaszkár: 2,1
- Kuvait: 2,1
- Kuba: 2,2
- Szingapúr: 2,2
- Vietnám: 2,3
- Guatemala: 2,4
- Liichtenstein: 2,4
- Tadzsikisztán: 2,4
- Pápua Új-Guinea: 2,5
Forrás: mfor