A G7-országok által az orosz olajra kivetett árplafon nem úgy működik, ahogyan azt tervezték – mondta Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter – számolt be róla a Bloomberg.
Yellen szerint az Oroszországból exportált nyersolaj piaci ára továbbra is magas.
Mint emlékezetes, az EU, a G7-országok és Ausztrália december 5-én 60 dolláros hordónkénti árplafont vezetett be az orosz tengeren szállított nyersolajra. Ez megtiltja a nyugati cégeknek, hogy biztosítást és egyéb szolgáltatásokat nyújtsanak orosz nyersolajszállítmányokhoz, hacsak a rakományt nem a meghatározott áron vagy az alatt vásárolják meg.
A mechanizmus célja az volt, hogy Oroszországot arra kényszerítsék, hogy továbbra is nagy mennyiségű olajat exportáljon, ezzel megakadályozva a világpiaci árak megugrását, de csökkentve Moszkva nyersolajának eladásából származó bevételeit.
„Ez valóban az árplafon hatékonyságának némi gyengülésére utal” – mondta Yellen a Georgia állambeli Savannahban tett látogatása során egy kérdésre válaszolva az orosz nyersolaj árával kapcsolatban, amely a plafon által meghatározott 60 dollár helyett most hordónként 100 dollár körül mozog.
A Bloomberg beszámolója szerint Moszkva kezdetben megpróbálta lecserélni a szállítmányozási és biztosítási szolgáltatókat, de az elmúlt hónapokban sikerült saját alternatívákat kifejlesztenie.
„Oroszország rengeteg pénzt, időt és erőfeszítést fordított arra, hogy szolgáltatásokkal bővítse az olajexportját” – mondta Yellen.
„Kiegészítették árnyékflottájukat, több biztosítást nyújtottak, és ezt a fajta kereskedelmet nem tiltja az árplafon”.
A pénzügyminisztérium vezetője ígéretet tett a korlátozások kijátszásának megakadályozására irányuló erőfeszítések megerősítésére, de konkrét új intézkedésekről nem közölt részleteket.
„Készen állunk arra, hogy lépéseket tegyünk” – mondta, hozzátéve, hogy a G7-ek hajlandóak „idővel megvizsgálni, hogy vannak-e olyan módszerek, amelyekkel hatékonyabbá lehet tenni ezt a korlátozó politikát”.
NIF