Trump darázsfészekbe nyúlt: a pápától az oroszokig mindenki a legújabb húzásával foglalkozik.
Donald Trump amerikai elnök szerdán Washingtonban bejelentette: az Egyesült Államok Jeruzsálemet ismeri el Izrael fővárosának, egyúttal közölte, hogy az amerikai nagykövetséget átköltöztetik Tel-Avivból Jeruzsálembe.
Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter szerint „káoszt és instabilitást” fog teremteni, hogy az amerikai elnök elismeri Jeruzsálemet Izrael fővárosának. Recep Tayyip Erdogan török elnök korábban közölte: ez esetben országa megszakíthatja diplomáciai kapcsolatait Izraellel.
Boris Johnson brit külügyminiszter finomabban fogalmazott: azt mondta, az intézkedés miatt „minden korábbinál fontosabb, hogy mielőbb bemutassák a régóta várt amerikai javaslatokat a közel-keleti békefolyamat újjáélesztéséről”.
Az oroszok is kifejezték aggodalmukat – Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szerint a Kremlt aggasztja, hogy a helyzet súlyosabbá válhat. Putyin az orosz elnöki hivatal szerint közölte, hogy Moszkva támogatja a tárgyalások újrakezdését Izrael és a Palesztin Hatóság között, egyebek mellett Jeruzsálem státuszáról is.
I. Ferenc pápa kijelentette, hogy a közel-keleti térségben, éppúgy mint a palesztin társadalomban, békét csakis a párbeszéd teremthet, valamint egymás kölcsönös megismerése és elismerése. Az egyházfő hangsúlyozta, hogy a Szentföld a keresztények számára Isten és az emberiség közötti párbeszéd kivételezett helyszíne. Ferenc pápa szerda reggel húszfős palesztin delegációval találkozott, akik a vallásközi párbeszédért felelős vatikáni hivatalban tesznek látogatást. A pápa köszönetét fejezte ki a Palesztin Hatóságnak és személyesen Mahmúd Abbásznak a palesztin területeken élő keresztény közösség iránti figyelemért.
Jordánia az Arab Liga és az Iszlám Együttműködés Szervezete (OIC) ülésének sürgős összehívását tervezi hétvégére.
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) reménykedik abban, hogy Jeruzsálem minden közösség számára a vallási béke fővárosává válik.
Forrás: atv.hu