Az európai tőzsdék szépen emelkednek ma is, de a BUX le van maradva és az amerikai folytatás is kérdőjeles. Soros György szerint a kínai elnököt lehet, hogy nem választják újra, amihez az okokat is felsorolja. Aggasztó jelek érkeztek az európai gazdaságból, az OPEC nem tud elég olajat termelni. Fordulat jelei látszanak a kriptodevizák piacán.
egnap megint remek napjuk volt a részvényeseknek a legtöbb tőzsdén, az USA-ban a Nasdaq technológiai indexe 3,3, az S&P 500 közel két százalékkal ment fel. A mai folytatás már bizonytalanabb, az amerikai határidős indexek egyelőre szerény mínuszban vannak.
Európában szerényebb, de stabil emelkedést látunk, a német, francia és brit irányadó mutatók 0,7, 0,8 és 0,7 százalékkal emelkedtek. Varsó stagnál, Budapest pedig esik, a régiónkat továbbra is kerülik, talán az orosz-ukrán feszültség miatt is.
Az Eurózónán belüli gazdasági fellendülés továbbra is aggodalomra ad okot az Investing.com összefoglalója szerint.
- A német kiskereskedelmi forgalom 5,5 százalékkal esett vissza decemberben az előző hónaphoz képest, mivel a koronavírussal összefüggő szigorúbb korlátozások rontották a kereskedelmet.
- A francia infláció pedig a vártnál kevésbé lassult, a decemberi 3,4 százalékos növekedést követően 3,3 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. Ez növeli az Európai Központi Bankra nehezedő nyomást, hogy újraértékelje monetáris politikáját. (Vagyis közelebb hozhat egy esetleges európai, egyelőre távolinak látszó kamatemelést – a szerk.)
Az olaj ma 0,9 százalékkal esik ugyan, de továbbra is sok éves csúcsok közelében áll. Az Erste Befketetési Zrt. szerint az energia- és élelmiszerárak emelkedése miatt a vártnál kisebb mértékben csökkent az infláció a németeknél és a spanyoloknál.
Úgy tűnik, hogy az OPEC további kínálatbővítése, ami a holnapi ülés után borítékolható, sem segít igazán, mert a tagállamok nem tudnak annyit termelni, amennyit a megállapodás engedne számukra. Így továbbra is magas energiaárakkal számolhatunk.
Sovány vigasz, hogy 7-8 százalékkal esik a földgáz ára Hollandiában és Nagy-Britanniában, de így is mintegy négyszeres az egy évvel ezelőttihez képest.
Hszi Csin-pingnek talán mégsem fog sikerülni idén meghosszabbítania mandátumát Kína élén – idézi Soros Györgyöt az Equilor Befektetési Zrt. Véleménye szerint
- az ingatlankrízis,
- a koronavírus elleni nem hatékony vakcinák,
- a hanyatló születési ráták és
- a párton belüli ellenségei
okozhatják a kínai elnök vesztét.
Ha 2022 év végén harmadszorra is megválasztanák Hszi Csin-pinget elnöknek, az precedens nélküli lenne Kína történelmében. Soros szerint a vagyonukat ingatlanba fektető kínai lakosok a kínai elnök ellen fordulhat az ingatlanok potenciális áresése következtében.
Túl kevés a német kisbefektetők készpénze és túl magasak az elvárásaik a tőzsdével szemben a Handelsblatt.com rendszeres felmérése szerint. A befektetők többsége optimista, három hónapon belül a részvényárak alapos emelkedésére számít. Ugyanakkor tőkéjének nagy részét már befektette, így kevés vételi erő maradhat a közeljövőre.
Ezért a következő hetekben nem várható új rekordmagasságok elérése – írják. Egy esetleges fellendülés pedig gyorsan véget érhet.
A helyzetnek rosszra kell fordulnia, hogy javulhasson, hogy a DAX index hosszabb távon is tartható bázist képezhessen az emelkedéshez – írja a 6500 magánbefektető körében végzett felmérés.
Még mindig rendkívül magas szinten áll a befektetők tőkéjén belül a részvényarány – idézik az AnimusX elemző cég adatait is.
Privátbankár