Erre a következtetésre jutottak az évekkel ezelőtt megtalált darab vizsgálata után. Óriási felfedezés lehet!
Ha ezt a felfedezést a kutatók még jobban megerősítik, akkor alapjában véve egy hatalmas felfedezésről beszélhetünk. Könnyen lehet, hogy a sivatagi gyémánt valójában földönkívüli eredetű.
Még 2008 őszén érkezett el hozzánk egy messzi látogató, amelynek apró darabjai Szudán, pontosabban a Núbiai-sivatag felett szóródtak szét és értek a felszínre.
Az Almahata Sitta névre keresztelt meteorit maradványainak részletes vizsgálata után a kutatók úgy vélik, hogy az eredeti darab egy ősi bolygó részét képezhette a Naprendszerben. Svájci és francia szakemberekből álló csapat dolgozott hosszú időn keresztül a leleteken, az eredményeket pedig most tették közzé egy új tanulmány részeként.
Véleményük szerint a darabok belsejében olyan kristályok találhatók, amelyek régmúlt idők lenyomatát hordozzák magukban, így hasonló módon használhatjuk fel őket, mint a a Földről eredő példányokat, amelyek a bolygó belső szerkezetének összetételéről árulkodnak. A meteorit egykoron egy, a Hold és a Mars mérete közötti protobolygóból szakadhatott ki, amely a Naprendszer életének korai szakaszában hatalmas ütközések révén megsemmisült, ma pedig már emiatt nem megtalálható.
A szóban forgó példányban gyémánt és grafit formájában vannak jelen a szén nagy koncentrációi, az említett kristályok pedig különösen nagy nyomás alatt formálódhattak.
Az eredeti bolygó nem volt egyedülálló példány a Naprendszerben, 4,55 milliárd évvel ezelőtt ugyanis több (akár több tíz) hasonló égitest lehetett itt jelen, amelyek azután egymásnak ütközve a ma meglévő bolygók alapjait képezhették. A Naprendszer születését követő korai, nagyjából 10 millió éves időszakról van itt szó, amelybe tehát ezen maradványokon keresztül pillanthatunk be.
Eddig ezen protobolygók létezésére csak számítógépes modellek alapján következtethettünk, a mostani tanulmány azonban arra mutat rá, hogy akár konkrét bizonyítékok is létezhetnek…
Forrás: avilagtitkai