Az alaphozzáállásom meglehetősen egyszerű, ha ilyen sok, több mint húszezer az érvénytelen válaszok száma, akkor minden érvényes jogi lehetőséget ki kell használni az eredmény megtámadásához – hangoztatta szerdán Vitézy Dávid.
Egészen pontosan hatvanhét órával ezelőtt zárult le a főpolgármesteri választás. Felállítottunk egy jogi és elemző csapatot, létrehoztunk egy email címet, ahová több ezer bejelentést kaptunk – kezdte a sajtótájékoztatót szerdán Vitézy Dávid. Mint kifejtette, kiderült, hogy a polgárok rendkívül sok szabálytalanságot tapasztaltak a referendum lebonyolítása során.
Az alaphozzáállásom meglehetősen egyszerű, ha ilyen sok, több mint húszezer az érvénytelen válaszok száma, akkor minden érvényes jogi lehetőséget ki kell használni az eredmény megtámadásához – s mi ezeket fogjuk alkalmazni – húzta alá. Egyben arról is beszélt, bárki is lesz a győztes, az csak a megfelelő jogi felhatalmazással lehet az. Ha kiderül, hogy Karácsony Gergely csak egyetlen vokssal nyert, akkor én a nagy nyilvánosság előtt fogok neki gratulálni, s mindenkivel vitába fogok szállni, aki ezt az eredményt megkérdőjelezi – húzta alá Vitézy Dávid.
Ezt a referendumot a főváros választási bizottsága, a Karácsony Gergely által hivatkozott „Budapest köztársaságban” rendezték, tehát ha hiba történt, akkor itt lesz az – hangoztatta. Egyben kiemelte, a rendkívül magas, hatvan százalék feletti részvételi arány azt jelzi, hogy a budapestiek nagy számban szerettek volna véleményt mondani az eléjük tárt kérdésekről.
A mi fellebbezésünknek az egyik kulcstényezője az, hogy a szavazólapokon nem egyértelmű módon húzták ki Szentkirályi Alexandra nevét – fogalmazott. Egyben jelezte, egyetlen szavazatszámláló biztost sem szeretne szabálytalansággal gyanúsítani. Az azonban nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a kihúzásokat bizonyos kerületekben egyértelműen, míg máshol nem igazán világosan végezték el. Erre példát, egy-egy Fideszes és ellenzéki kerület esetében is, mutatott Vitézy Dávid. Egyben emlékeztetett a választási törvényre, amely szerint ha valaki egy visszalépett jelöltre és egy másikra is voksolt, akkor az érvényes jelöltre leadott minősült érvényesnek.
Fontos megjegyezni, ez az álláspontja a Fővárosi Választási Bizottságnak is – húzta alá Vitézy Dávid.
Egyetlen kérdés marad: vajon a duplán leadott szavazatokat hová sorolták a bizottságok – tette föl a kérdést. Azaz alapos gyanú van arra, hogy Budapest szintjén, rendszerszerűen számos helyen elrontották a számítást – mondta.
A fentiek fényében elkerülhetetlen az újraszámlálás s ennek fontosságát Karácsony Gergelynek is be kell látnia – hangoztatta a jelölt. A döntést erről a Nemzeti Választási Bizottság fogja meghozni, s én arra kérem az ott ülő pártok képviselőit, hogy támogassák az újraszámlálásra vonatkozó kérésünket – közölte Vitézy Dávid.
Karácsony Gergely sajnos még nem ért rá visszahívni telefonon – árulta el a kulisszatitkot a politikus. Egyben megköszönte azok voksát, akik neki szavaztak bizalmat. Ma délután fél négykor személyesen adom le a fellebbezésemet – jelezte.
A nemzetközi megfigyelők valahogy nem vették észre, hogy Szentkirályi Alexandra nevét nem egyforma módon húzták ki a szavazólapoktól – mondta újságírói kérdésre a főpolgármester-jelölt. Ez minimum furcsa – fogalmazott. Más felvetésre közölte, minden kerületben radikálisan máshogy jártak el a kihúzás terén, s ezt több mint kétszáz delegált jelezte.
Közölte, ha a Nemzeti Választási Iroda számára kedvezőtlen határozatot hoz, akkor a Kúriához, majd az Alkotmánybírósághoz fognak fordulni. Egyben hozzátette, azért vágott bele ebbe a vállalkozásba, mert szerinte Budapesten nem pártpolitizálásra, hanem érdemi munkára van szükség.
Magyar Hírlap