Site icon Mai Világ

Donald Trump: Itt az ideje, hogy kikényszerítsük a békét

Hirdetés

„Azt akarom, hogy az emberek ne haljanak meg többé emiatt a nevetséges háború miatt” – mondta Donald Trump korábbi republikánus amerikai elnök a Reuters hírügynökségnek adott telefonos interjújában. Hozzátette, mivel szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnök „némileg meggyengült” a meghiúsult lázadás miatt, itt az ideje, hogy az Egyesült Államok megpróbáljon közvetíteni egy tárgyalásos úton történő békéről Oroszország és Ukrajna között.

Azonban mint elmondta, ha nem Putyin lenne hatalmon, ő „sem tudja, mi lehetne az alternatíva. Lehetne jobb, de lehet sokkal rosszabb is” – vélekedett.

Mindeközben Mikola Azarov korábbi ukrán miniszterelnök Telegram-csatornáján arról értekezett, hogy mivel a Nyugat szerint Kijev ellentámadása „teljes kudarc”, Washingtonban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök utódját keresik.

A 2024-es elnökségért is induló Trump, aki korábban azt mondta, hogy elnökként „24 óra alatt véget vetne a háborúnak”, most azt sem zárta ki, hogy

 

Ukrajnának esetleg területeket kell átengednie Oroszország számára annak érdekében, hogy véget vessen a háborúnak.

Hirdetés

 

Hozzátette, hogy ugyan a földjükért harcot vívó ukránok „sok elismerést érdemelnek”, ő elnökként mindent eshetőségről tárgyalna.

„Úgy vélem, hogy joguk lenne megtartani azon területek nagy részét, amit sikeresen megvédtek, és úgy gondolom, hogy Oroszország is beleegyezne ebbe. Megfelelő közvetítőre lenne szükség, de ilyen most nem áll rendelkezésre” – fogalmazott.

 

Szerintem a legnagyobb dolog, amit az Egyesült Államoknak most tennie kellene, az a béke megteremtése Oroszország és Ukrajna között. Ezt meg lehet csinálni, és itt is van az ideje annak, hogy kikényszerítsük a békét– nyomatékosított.

Hirdetés
Hirdetés

Szerinte továbbá Putyin háborús bűnösségét – amely váddal tavasszal a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) illette az orosz elnököt – „nem most kell felhozni, hanem amikor a háború véget ér, máskülönben soha nem lesz béke és megegyezés”.

A republikánus politikus az interjúban nem beszélt arról, hogy amennyiben ő lenne az elnök az Egyesült Államok katonailag támogatná-e Tajvant, ha Kína megszállná az önrendelkezés alatt álló szigetet, amelyet Peking – az Egy Kína elv értelmében – a sajátjának vall.

Ellenben elmondta, hogy 48 órát adnak Pekingnek, hogy felhagyjon az Egyesült Államok partjaitól 145 kilométerre fekvő Kuba szigetén kialakított hírszerző tevékenységével.

napitéma

Hirdetés
loading...
Exit mobile version