Site icon Mai Világ

Jön a feketeleves: ezt tervezi Brüsszel Magyarországgal

Hirdetés

Több tízmilliárd eurónyi uniós támogatást irányítanak át a 2021-2027-es uniós költségvetés drasztikusan módosuló szabályai miatt Lengyelország, Magyarország és Csehország felől a válság által erősen érintett dél-európai országok irányába – tudta meg a Financial Times, amely megszerezte a május 2-án megjelenő uniós költségvetési javaslat munkaanyagát.

A cikk szerint az átalakítások különösen nyugtalanítóak lehetnek Lengyelországnak és Magyarországnak amiatt a már múlt héten kiszivárgott fejlemény miatt, hogy először az EU történetében politikai (jogállamisági) feltételekhez kötik a támogatások kifizetését. Egy régiós diplomata ki is mondta a lapnak: a mi régiónk rovására gazdálkodik a szűkös forrásokkal az Európai Bizottság, azaz tényleg pénzt fog veszíteni a régiónk.

Az FT cikkének néhány fontosabb információja:

Jó hír mindezek mellett a régiónk országainak, hogy a Bizottság tervei szerint alsó és felső korlát közé szorítják azt, hogy a költségvetési alkudozások során az egyes országok mennyi pénzt veszthetnek mások javára, illetve mennyi pénzt nyerhetnek mások kárára.

Az FT cikke a Kohéziós Alapnál várható szabályváltozásokra koncentrált (azaz nem tért ki a Magyarország számára szintén lényeges agrárkassza várható 5-10%-os szűkítésére és az ottani szabályváltozásokra, ahogy számos egyéb kérdésre sem), de már ezekből is látszik, hogy kétszer hét év masszív támogatási periódus után már nem a mi régiónk áll a támogatási politika célkeresztjében.

Hirdetés

A mi régiónk kapott 14 évet az EU-csatlakozás után, hogy a fejlesztési pénzek segítségével zárkózzon fel, amennyire csak tud, az uniós keretek mentén kialakított otthoni pályázati rendszerek mellett.

A most kiszivárgott anyag alapján Bizottság igyekszik visszairányítani a figyelmet Dél-Európára, amely a kelet-közép-európai térség csatlakozásával jelentős EU-forrásokat veszített, a 2008-2009-es gazdasági válság viszont elhúzódó és súlyos társadalmi-gazdasági hatásokat okozott. Utóbbi kapcsán elég csak a még mindig 30-40%-os magasságban álló fiatalkori munkanélküliségre, és az ebből adódó szerteágazó problémákra gondolni. Emellett az is látszik, hogy a 2015-ös válság óta már az EU-ba befogadott közel 3 milliónyi menekült tartós ellátását, integrációs erőfeszítéseinek költségeit (intézmények, képzés, ellátórendszer) is igyekszik beépíteni az EU-s költségvetés kereteibe.

Forrás: portfolio

Hirdetés
loading...
Exit mobile version