Ha a napokban a kormány arról dönt, hogy a motorüzemanyagokba kötelezően bekeverendő biokomponensek arányát növeli, az hosszabb távon biztosíthatná a bioetanol-termelés stabilizálását, valamint a kukoricatermesztők belföldi felvevőpiacát – mondta Hódos Ferenc, a Magyar Bioüzemanyag-szövetség alelnöke a Magyar Nemzetnek.
Magyarországon és a visegrádi régióban is nagy a kiaknázatlan kapacitás a szántóföldi növények és más biomassza energetikai hasznosításában, hazánk a térséggel együtt akár a bioüzemanyag-ipar világviszonylatban is vezető országává válhat – jelentette ki Hódos Ferenc, a Magyar Bioüzemanyag-szövetség alelnöke, a Pannonia Bio Zrt. stratégiai igazgatója a napilapnak.
Az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól a lap úgy értesült, a napokban a kormány elé kerülő egy jogszabály, amely nyomán a következő évtizedben emelkedhet a motorüzemanyagokba kevert bioetanol, illetve biodízel aránya.
A bioüzemanyagok felhasználását uniós szabályrendszer írja elő tízéves ciklusokban. A 2021 és 2030 közötti időszakra azt rögzítik majd, hogy mennyi első generációs bioüzemanyagot, vagyis bioetanolt és biodízelt lehet felhasználni. Ezt az alapján állapítják majd meg, hogy 2020 végén mennyi a tényleges felhasználás az adott tagállamban. Most kell lépnünk, hogy Magyarország a következő évtizedben a lehetőségekhez mérten a legtöbb bioüzemanyagot használhassa. A jelenlegi bioetanol-termelést és -felhasználást még bőven lehetne növelni, erre lehetőséget ad a logisztika és a technológia is – véli Hódos.
A bioetanol kötelező bekeverési aránya a motorbenzinhez jelenleg hét térfogatszázalék, ami tíz energiaszázalékot jelent – innen ered az E10-es megnevezés.
Mindez könnyedén elérhető egy olyan országban, amely a harmadik helyet foglalja el az egy főre jutó bioetanol-előállításban az Egyesült Államok és Brazília mögött. Ám az itthon előállított bioüzemanyag előnyeit a környező országok használják ki. A bekeverési arány emelése nem tűnik ördöngösségnek a szövetségi alelnök szavai szerint, hiszen jó néhány ország régóta bevezette már az E10-es üzemanyagot – ilyen Franciaország, Belgium, Finnország, Németország. Nemrégiben csatlakozott a körhöz Románia és Bulgária is, bizonyítva, hogy a fejletlenebb autóparkhoz semmivel nem passzol kevésbé a nagyobb arányú bioüzemanyag-használat, hiszen semmilyen technikai problémát nem okozott az átállás.
A Magyar Bioüzemanyag-szövetség két, etanolt gyártó tagja évente összesen mintegy 2,4 millió tonna takarmánykukoricát használ fel, az E10 motorbenzin bevezetése a V4-es régióban további 1,2 millió tonna takarmánykukoricára jelentene keresletet régiós szinten.