Az amerikai elnökválasztás közeledtével egyre több vagyonos amerikai fontolgatja az ország elhagyását, és sokan már konkrét lépéseket tesznek, hogy második állampolgárságot vagy hosszú távú tartózkodási engedélyt szerezzenek külföldön – derül ki bevándorlási tanácsadók beszámolóiból a CNBC szerint.
Az olyan cégek, mint a Henley & Partners és az Arton Capital, rekordigényeket tapasztalnak amerikai ügyfeleiktől, akik a politikai instabilitástól és társadalmi feszültségektől tartva Európában, különösen Portugáliában, Máltán és Görögországban keresnek új lakóhelyet.
A Covid-19 óta nőtt a kereslet a második állampolgárság iránt, de a közelgő választások és a politikai megosztottság tovább gyorsítják ezt a tendenciát. Az ügyfelek közül sokan biztosításként kezelik az új állampolgárságot, amely lehetőséget nyújt a pénzügyi kockázatok csökkentésére és a különböző globális helyzetekre való felkészülésre.
Emellett olyan tényezők is előtérbe kerülnek, mint az iskolai lövöldözések, a politikai erőszak, az antiszemitizmus és a vallási intolerancia.
Az európai aranyvízum programok, melyek befektetéssel biztosítanak tartózkodási engedélyt vagy állampolgárságot, rendkívül népszerűek, de több ország, például Portugália, az emelkedő ingatlanárak és a társadalmi feszültségek miatt korlátozásokat vezetett be. Magyarország vendégbefektetői programja, amely ingatlanbefektetésért vagy ingatlanalapokba, netán alapítványok támogatásáért adna tartózkodási engedélyt, egyelőre még nem indult el.
Málta jelenleg a legkeresettebb úticél, amely körülbelül 1-1,2 millió dolláros befektetéssel teljes EU-állampolgárságot nyújt, ám az Európai Unió bírósági vitát folytat a program szabályozásáról.
A várakozási idő azonban jelentősen megnőtt a magas kereslet miatt, így az állampolgársági vagy tartózkodási engedély megszerzése hónapokat, akár éveket is igénybe vehet. Szakértők szerint a november 6-i vagy 7-i választási eredmények hatására további ügyfelek fordulhatnak bevándorlási tanácsadókhoz, ami tovább növelheti a várólistákat.
portfolio.hu