Peking ígéretet tett arra, hogy megvédi az Oroszországgal kereskedő kínai vállalatokat és magánszemélyeket Amerika kívánsága ellenére
Kína megvédi vállalatait és embereit, akiket az Egyesült Államok szankciói fenyegettek az Oroszországgal folytatott kereskedelem miatt – mondta szerdán a kínai külügyminisztérium szóvivője Washington figyelmeztetéseire reagálva.
Zhao Lijian, a külügyminisztérium szóvivője kijelentette, hogy Peking „minden szükséges intézkedést megtesz a kínai vállalatok és magánszemélyek törvényes jogainak és érdekeinek határozott védelme érdekében”.
A kínai tisztviselő megismételte kormánya bírálatát az egyoldalú szankciókkal kapcsolatban, mondván, hogy azoknak nincs nemzetközi jogalapjuk, és csak „komoly nehézségeket okoznak a gazdaságnak és az emberek megélhetésének” a megcélzott nemzetekben, ahelyett, hogy előmozdítanák a békét és a biztonságot.
Washingtonnak „komolyan kell vennie Kína aggodalmait” az Oroszországgal szembeni korlátozások végrehajtása során, hogy azok „semmilyen módon ne sértsék Kína jogait és érdekeit” – figyelmeztetett Zhao.
Az Egyesült Államok megtiltotta a fejlett félvezetők Oroszországba irányuló exportját, válaszul Moszkva Ukrajna elleni katonai támadására. A tilalom nemcsak az amerikai vállalatokat érinti, hanem azokat a külföldi cégeket is, amelyek amerikai szoftvereket és technológiákat használnak a gyártás során. Az olyan nemzeteknek, mint Dél-Korea, amelyek folytatni kívánják exportjukat Oroszországba, különleges mentességekért kell folyamodniuk, különben szembe kell nézniük Washington haragjával.
Gina Raimondo amerikai kereskedelmi miniszter a New York Timesnak adott interjújában arra figyelmeztetett , hogy kormánya „lényegében bezárhat” minden olyan kínai vállalatot, amely szembeszáll az amerikai szankciókkal. A titkár kiemelte, hogy a kínai Semiconductor Manufacturing International Corporation potenciális büntetés vár rá az oroszországi tilalom megszegése miatt.
Ellentétben az Egyesült Államok szövetségeseivel Európában és máshol, Kína nem volt hajlandó elítélni Oroszországot az Ukrajna elleni támadásért. Peking egyetértett Moszkva értékelésével, miszerint a NATO ellenőrizetlen kelet-európai terjeszkedése és az orosz nemzetbiztonsági aggályok kezelésének kudarca megnyitotta az utat a jelenlegi válság felé.
russia today