A kormány.hu-n megjelent az a cselekvési terv, amelyet a kormány a pénzügyi tudatosság növelése érdekében készített.
Hét fő célt határoztak meg, melyek elérést 2023-ig tervezték be, és az első két év részletes cselekvése tervét is bemutatták – írja a Portfolio.
A tervben hangsúlyos szerepet kapnak a készpénzmentesítő törekvések, például a vállalkozások közötti készpénzes tranzakciókat több lépcsőben csökkentik, és az állami kifizetéseket és befizetéseket is elektronikus útra terelik – ha kell, szabályozással.
A pénzügyi tudatosság növelését célzó cselekvési terv 7 fő célja:
A köznevelés rendszerén belüli valós pénzügyi edukáció megteremtése, erősítése, általánossá tétele
A tudatos pénzügyi magatartás alapjainak és a háztartások pénzügyi stressztűrő képességének erősítése
Körültekintő pénzügyi döntéseket előmozdító szemlélet megteremtése és a tudatos pénzügyi fogyasztói magatartást támogató intézmények/ infrastruktúrák létrehozása és széles körű megismertetése
Öngondoskodási szemlélet erősítése
Pénzügyi alapszolgáltatásokhoz való hozzáférés, pénzügyi beilleszkedés mértékének növelése (financial inclusion)
A készpénzkímélő fizetési eszközök használatának ösztönzése, készpénzhasználat súlyának csökkentése
Körültekintő hitelfelvétel támogatása
Kiemelt cél lesz a gazdaság készpénzmentesítése és a körültekintő hitelfelvétel elősegítése:
– A készpénzmentesítés eszközei között szerepel már az idei második félévre, hogy szabályozás útján az állami és nagyvállalati bérkifizetések készpénz helyett elektronikus formában történjenek, ezzel kapcsolatban helyzetfelmérést is terveznek.
– Szintén 2018 második felére vonatkozik a határidő arra, hogy az állami intézményeknél az elektronikus fizetés lehetőségét is megteremtsék (POS terminálok telepítése, azonnali fizetés stb.), és ugynez igaz a másik oldalról is, vagyis az állam felé irányuló fizetéseknél is az elektronikus fizetési módokat helyeznék előtérbe. Szükség esetén szabályozási koncepciót készítenek ehhez.
– A vállalkozások közötti készpénzes fizetésre vonatkozó havi értékhatárt több lépcsőben csökkentik, erre a határidő 2019 első féléve.
A tervezet külön foglalkozik a lakosság pénzügyi rendszerhez való hozzáférésének segítésével, melynek keretében például figyelemfelhívó kampányokat terveznek fintech megoldások témakörében illetve a kártyahasználatra ösztönző kampányokat is terveznek.