A The Washington Post című amerikai napilap figyelmen kívül hagyott számos fontos kérdést és részletet a Soros-egyetem Magyarországról való elűzéséről szóló múlt heti cikkében – szögezte le Kovács Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára a lapban szerdán este megjelent olvasói levelében.
Az amerikai lapban „Szomorú nap Magyarországnak” címmel jelent meg egy írás, amelyben a Soros-egyetemet siratják. A cikk szerint Orbán Viktor Soros Györgyöt gyalázza, akinek az egyeteme a demokratikus világra leereszkedő új vasfüggöny áldozatává lett. Ezt azzal kapcsolatosan írták, hogy a CEU bejelentette, képzéseinek egy részét áthelyezi Bécsbe. Majd az amerikai diplomácia szomorú napjaként jellemzik azt, hogy az Egyesült Államok budapesti nagykövetének nem sikerült kompromisszumra bírnia Orbán Viktort a Soros-egyetemmel kapcsolatosan.
Kovács Zoltán levelében azt írja: a The Washington Post figyelmen kívül hagyta például azt a tényt, hogy az egyetem Budapesten bejegyzett campusa – a Közép-európai Egyetem – továbbra is működik majd és ad ki diplomákat, tehát nem lehet azt állítani, hogy elűzték. Az államtitkár hozzáfűzi ehhez: az amerikai nagykövetnek teljesen igaza volt, amikor megállapította, hogy az ügyben nem sérül az akadémiai szabadság.
Kovács Zoltán ezenkívül felteszi a kérdést, hogy a Soros-egyetem hogyan bocsáthat ki amerikai diplomákat, amikor szerinte magában az Egyesült Államokban nem bocsát ki. Szerinte ugyanis a Soros-egyetem nem tart fenn valódi campust és nem bocsát ki posztgraduális diplomákat a New York állambeli Bard College-ban, mint ahogy azt „egyesek” állítják.
A Soros-egyetem emiatt nem működhet tovább Magyarországon, mint afféle »offshore« egyetem” – írta.
És van még egy részlet, amelyet a lap nem vett figyelembe az államtitkár szerint: