Nem csitulnak a George Floyd halála miatt indult tüntetések a tengerentúlon. Több amerikai nagyvárosban erőszakossá váltak a megmozdulások, az ország nyugati részén lévő Portlandben és Seattle-ben is rendőrökre támadtak a vandál demonstrálók, akik amúgy a béke miatt vonultak utcára.
Az egyik tüntetésen a papíron a fekete életekért utcára vonulók Trump-zászlót gyújtottak fel, máshol robbanóanyagot dobtak a rendőrökre. A helyzet odáig fajult, hogy New York polgármestere bevallotta, benne Karl Marx szavai rezonálnak.
Már több halálos áldozata is van annak, hogy a radikális baloldali Antifa tagjai az utcára vonultak amiatt, mert egy fehér rendőr úgy rátérdelt a fekete George Floyd nyakára, hogy az később életét vesztette. A hetek óta tartó megmozdulások a hétvégén ismét rendkívül agresszívvá váltak, a demonstrálók többsége már nem is a “fekete életekért”, hanem csak a rendbontás miatt vonul az utcákra és több helyen szándékosan és célzottan a rendőrökre támadtak.
Vasárnap éjjel Portlandben a tüntetők letépték az egyik helyi bíróság épületén lógó Trump-zászlót, amit a béke és a tolerancia nevében felgyújtottak, majd az őrjöngő tömeg a már lángoló lobogót a földre rántotta és körbe rajongták, milyen jól semmisül meg épp az. A bíróság épületébe is sikerült bedobniuk egy fáklyát, az egyik terem lángra is kapott, azonban azt a tűzoltóknak viszonylag gyorsan sikerült eloltaniuk.
Ted Wheeler, az amerikai nagyváros polgármestere szerdán személyesen is megjelent az egyik tüntetésen, de nem úszta meg a vandál támadást. Ugyanis a tömeget, amiben elvegyült könnygázzal dobták meg, miután gyújtogattak. A városvezetőt a zavargók idővel körbeállták, majd leköpték és káromkodtak vele, Wheelert végül az őreinek kellett kimenekítenie.
Seattle-ben is forrtak az indulatok, onnan 45 embert vittek el a rendőrök, mivel a tüntetők hivatalosan “robbanóanyagot”, petárdát és tűzijátékot dobtak a rendőrök felé. A helyszíni riportok szerint körülbelül ezren jelentek meg a szombat esti demonstráción. A délután kettőre meghirdetett tüntetés békésen indult, majd sorozatosan vadult el a hangulat, egy nagyobb csoport leszakadt, ők tüzet gyújtottak, autókat és utánfutókat gyújtottak fel az egyik befogadóközpont mellett, az őket filmező újságírókat és operatőröket pedig megtámadták.
A rendőrség szerint több tűzfészek is alakult, a tömeg amit ért, felgyújtott. Miután a zavargók a rendőröknek is nekitámadtak, azok akcióba léptek és több tucatjukat őrizetbe vette.
A legnagyobb és legpusztítóbb tüntetések azokban a városokban vannak, ahol a polgármester demokrata vagy a baloldalhoz kötődő. Donald Trump annak érdekében, hogy megfékezze a további erőszakot, ezekbe a kiemelten fontos városokba küldött több egység határőrt, akiknek nagy gyakorlatuk van a randalírozó tömeg megfékezésében. Mike Solan, Seattle város egyik rendőri vezetője kormányzati segítséget kért, hogy meg tudják oldani a rendkívüli állapotot.
Közben New York demokrata polgármestere, Clintonék családi barátja, Bill de Blasio Marxot éltette. A V4NA nemzetközi hírügynökség által idézett, a WNYC közrádiónak adott szombati interjújában De Balsio elmondta, a vállalati szektor és az elit kérdései nem élveznek nála prioritást, és túl nagy a kísértés, hogy most Karl Marxot idézze. Van egy híres idézet, mely szerint az állam a burzsoázia végrehajtó bizottsága.
A demokratapárti polgármester kijelentette, hogy a Kommunista Kiáltványból idézett részlet fiatalkora óta rezonál vele.
Jelezte továbbá, hogy ő a munkásosztály érdekeit kívánja szem előtt tartani. De Blasiónak természetesen semmi köze sincs az általa hirtelen megtalált munkásosztályhoz, ő mindig is a New York-i felső tízezer érdekeit képviseli, ahonnan származik. Kijelentései így csupán szavazatszerző akciónak minősíthetőek főnöke, a washingtoni Joe Biden részére.
Crowd sets fire to #Trump flag hanging on Federal Courthouse fence #Portland pic.twitter.com/NQqnHFmDa8
— Jorge Ventura Media (@VenturaReport) July 27, 2020
Seattle police say at least 25 people arrested so far #Q13FOX #SeattleRiots pic.twitter.com/IAwJCT9Rph
— Hana Kim (@hanamkim) July 26, 2020