Site icon Mai Világ

Legfrissebb statisztika: óriási bérkülönbségek az országon belül

Budapest, 2016. szeptember 10. Tízezer és húszezer forintos bankjegyek egy pénztárcában. Magyarország ma is hivatalos fizetőeszközét, a forintot, 70 évvel ezelőtt, 1946. augusztus elsején vezették be. A pengőt felváltó új pénz nevét I. Károly történelmi aranyforintjáról kapta. MTVA/Bizományosi: Faludi Imre *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó készítője közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt.

Hirdetés

Továbbra is markáns bérkülönbség tapasztalható az ország egyes régiói között, ugyanakkor elindult egy korrekciós folyamat, 2017-ben ott nőttek leginkább a bérek, ahol a legalacsonyabbak voltak – írja Központi Statisztikai Hivatal

Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Nógrád megyében emelkedett legjobban az alkalmazásban állók havi nettó keresete tavaly, a Jászságban 16,9, Szabolcsban 16,3, Nógrádban 15,5 százalékkal haladták meg a kézhez kapott összegek tavaly év végén az egy évvel korábbi értéket.

A legkevesebb fizetést a szabolcsiak kapják, ott átlagosan 138 ezer forint volt a nettó kereset 2017 utolsó negyedévében. Békés megyében 146 ezer, Nógrádban csaknem 152 ezer, Borsodban 154 ezer forintot vihettek haza, Jász-Nagykun-Szolnok megyében mintegy 161 ezer forintot kerestek átlagosan tavaly év végén.

  • 2017 I–III. negyedévében a vonatkozási körbe tartozó szervezeteknél 3 millió 30 ezren álltak alkalmazásban, 1,7%-kal többen, mint az előző év azonos időszakában.
  • Békés, Tolna, Somogy és Nógrád megyékben a létszám (1,0 és 4,1% közötti mértékben) csökkent, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Zala megyékben gyakorlatilag nem változott, a többi térségben bővült. A növekedés Pest megyében volt a legjelentősebb (3,8%-os).
  • A teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 291 ezer forintot, míg az adókedvezmények nélküli nettó átlagkeresete 193 ezer forintot tett ki. A fővárosi székhelyű szervezeteknél dolgozók keresték átlagosan a legtöbbet (az országos átlag közel 1,3-szeresét) és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyeiek a legkevesebbet (az országos héttizedét).
  • A szellemi foglalkozásúak nettó átlagkeresete (298 ezer forint) is a fővárosban volt a legnagyobb, Békés megyében pedig a legkisebb (187 ezer forint). A fizikai foglalkozásúak esetében a két nettó kereseti szélsőértéket Győr-Moson-Sopron (167 ezer forint) és Szabolcs-Szatmár-Bereg (102 ezer forint) megyék képviselték.
  • Országosan egyaránt 13%-kal emelkedtek a bruttó és az adókedvezmények nélkül számított nettó átlagkeresetek. Ez utóbbi növekedése térségenként 11 és 17% között szóródott. A keresetek Budapesten nőttek a legkisebb, Jász-Nagykun-Szolnok megyében pedig a legnagyobb mértékben.
Hirdetés
Hirdetés
loading...
Exit mobile version