A miniszterelnök politikai igazgatójának botrányos ’56-os mondatai után történetének legnehezebb október 23-i megemlékezésére készül a Fidesz. Fel is van adva a lecke Orbán Viktornak, hogy miről és hogyan beszéljen. A miniszterelnök előszeretettel állította aktuális politikája érdekébe 1956 emlékét. 2007-ben, amikor még Vlagyimir Putyin rezsimjébe látta bele az erőt, ami ellen a magyarok fellázadtak, még a Kelet és Nyugat közti választásként jellemezte a forradalmat. 2013 óta viszont Moszkva szerepét egyre inkább Brüsszel vette át.
Szeptember végén Orbán Balázs arról beszélt a Mandiner Stratégiai részleg című műsorában, hogy „pont ‘56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált 2,5 évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát.” Ezzel a politikai igazgató azt sugalmazta, hogy az ukránokhoz hasonlóan az ‘56-osoknak sem kellett volna szembeszállniuk az oroszokkal. Azzal, hogy a haza védelmét felelőtlenségnek bélyegezte, azt is megkérdőjelezte, hogy valóban a Fidesz ’56 örököse, pedig ezt a narratívát Orbán Viktor konkrétan politikai pályájának kezdete óta építette.
Török Gábor az év legnagyobb politikusi hibájának nevezte a miniszterelnök közeli bizalmasának kijelentését, amit felkapott a nemzetközi sajtó is, Magyar Péter és más ellenzéki politikusok Orbán Balázs lemondását követelték. Ő azonban mégis maradhatott a helyén, nem kellett lemondania úgy, mint Novák Katalinnak és Varga Juditnak a kegyelmi botrány után. Orbán Viktor ragaszkodott hozzá, mindössze annyit mondott a Kossuth Rádióban pár nappal a botrányos Mandiner-interjú után, hogy a politikai igazgatója „félreérthetően fogalmazott, ami ebben az összefüggésben egy hiba, hiszen a mi közösségünk az 1956-os forradalomnak a talaján áll, abból nőtt ki, nem lett volna a mi politikai közösségünk, ha nem lettek volna az ’56-os hősök”.
Október elején aztán az Európai Parlament plenáris ülésén a miniszterelnök már a külföldi EP-képviselőknek üzenve azt mondta, hogy „minden analógia és összehasonlítás, ami a magyar ‘56-os szabadságharcosokat veti össze Ukrajnával, tévedés és meggyalázása a szabadságharcosok emlékének”. Mindezt úgy, hogy közben ott ült mögötte Orbán Balázs, aki szeptemberben pont ezt tette, összehasonlította az ’56-os magyar helyzetet az ukrajnai háborúval.
A Fidesz helyzetét az is tovább nehezíti, hogy a Tisza Párt pár nappal Orbán Balázs mondatai után bejelentette, hogy ’56 legismertebb szimbólumát, a lyukas zászlót választja jelképének. Magyar Péter és a tiszások ráadásul úgy vonulhatnak majd október 23-án, hogy több közvélemény-kutatás szerint is mindössze pár százalékkal marad el támogatottságuk a Fideszétől.
A miniszterelnök beszéde és a Tisza Párt eseménye mellett több más politikai megemlékezés is lesz október 23-án Budapesten
telex