Site icon Mai Világ

Ma indul a Sziget Fesztivál: elképesztő, amit megtudtunk

Hirdetés

Nézőcsúcsra számítanak az idei Sziget Fesztiváltól a szervezők. Ehhez félmillió belépést kell elérniük a hét nap alatt. De nem ez az egyetlen izgalmas adat van a 2018-as fesztivállal kapcsolatban. Például tudja-e, hogy hány kamionnyi vécépapír kell ahhoz, hogy minden fesztiválozónak jusson? Vagy hányszor érné körbe a Margit-szigetet a Szigeten felhasznált kerítések teljes hossza? Mindenesetre mi most ezeket is elmondjuk egy halom érdekes infóval együtt.

Idén a Sziget Fesztivál egymilliárd forinttal többet költ fellépőire, mint tavaly, ráadásul a megnövekedett költési hajlamot három évre tervezik. Kádár Tamás, a Sziget ügyvezetője korábban erről azt mondta, „kidolgoztunk egy hároméves növekedési tervet, amelyre azért is szükség volt, mert a külföldi headlinerek egyre drágábbak, és a fellépti díjak kifizetéséhez a korábbinál is komolyabb financiális háttér kellett.”

Annyit lehet még tudni a jövőről, hogy a 2019-es Szigetre már gigasztárokkal tárgyalnak. 

A Sziget Fesztivál 76 hektárjának előkészítéséhez nagyjából 8000 emberre volt szükség, és természetesen nagy részük a fesztivál egy hete alatt is folyamatosan dolgozik, és még utána is fog, hogy az Óbudai-sziget olyan legyen, mint az év bármelyik időszakában. A fesztivál nagyjából napi 90 ezer embert tud befogadni, és ezekből körülbelül 10 ezer felel a rendezvény működéséért, tehát ők ott dolgoznak.

Kádár Tamás azt mondta a Sziget bejárásakor, hogy számításaik szerint idén látogatói rekordot dönthetnek, és meglesz a félmillió vendég. 

Hirdetés

Egyébként ez nem azt jelenti, hogy félmillió különböző fesztiválozó látogat az Óbudai-szigetre. Ugyanis minden új napi belépést új emberként könyvelnek el, így például egy heti jegyes fesztiválozót hétszer számolnak. A mérete mellett a Sziget egyik nagy erőssége a nemzetköziség. Az európai fesztiválok zöménél a törzsközönséget a rendező országból érkezők adják, de a Szigetnél a külföldiek aránya 55 százalékos, ami óriási teljesítmény. A nagyobb európai fesztiváloknál pedig átlagosan 20 százalékos a külföldről érkezők aránya. További érdekesség ezzel kapcsolatban, hogy úgy néz ki, idén a korábbi évekhez képest nem a hollandok lesznek a legnagyobb számú nemzetiség

a fesztiválon, hanem az angolok. Természetesen a lineup is nagyon fontos a Sziget esetében, nem véletlenül költenek erre idén egymilliárddal többet, de mégis a fesztivál legkomolyabb fegyvere a külföldiek nagy aránya, vagyis a turisztikai vonzerő. Évente 120 ezer külföldi látogat el a fesztiválra, így ez Magyarország legnagyobb erejű turisztikai eseménye.

Néhány szám, ami kifejezi az építkezés volumenét:

A Sziget legnagyobb építménye továbbra is a Nagyszínpad, a maga 3000 négyzetméteres placcával, amiből 500 négyzetméter az előadók szempontjából hasznos terület. Idén a Nagyszínpadon 400 négyzetméternyi LED-fal áll a produkciók rendelkezésére. Beszédes információ, hogy néhány évvel ezelőtt a fesztivál valamennyi helyszínén volt ennyi az összes LED-fal felülete. A Nagyszínpadon a buli minden este 11 órakor befejeződik a környező kerületek zajterhelése miatt. Ezek után már csak a zajcsillapított sátrakban szól a zene.

Az egyik nagy újítás lesz a bulizás szempontjából, hogy a két legnagyobb partisátorba, az A38 és a MasterCard közös, Nagyszínpad mögötti helyére, valamint a Bacardí PartiArénába már nem kell kapukon átverekednie magát a fesztiválozónak, hanem sokkal egyszerűbb a bejutás.

Hirdetés

A Sziget biztonságáért 1200 őr és további 100 rendvédelmi személy felel. Egyáltalán nem elhanyagolható az az egészségügyi személyzet sem, ami a fesztiválozók épségét szolgálja. Összesen 600-an dolgoznak ezen a területen. A védelmet szolgálja a Szigeten szolgáló 300 tűzoltó is.

A fesztivál idei kampánya a Love Revolution, amelyben a szeretet, az egymás tisztelete mellett helyet kap a környezettudatosság is. Ezért a szervezők rengeteget tesznek a Sziget és általában a fesztiválozók ökológiai lábnyomának csökkentéséért.

Idén először van EcoKemping a Szigeten, ahol rengeteg környezettudatos megoldással lehet megoldani a mindennapi teendőket. Ilyen például a napelemes vízmelegítés, vagy akár a víztakarékos vécé használata.

A fesztiválozók alkoholos szomját nagyjából 120 kiszolgáló egység oltja, és körülbelül ugyanennyi evős hely is van.

A szabály szerint ahol alkoholt árusítanak, ott nem adhatnak ételt, és fordítva. Ezek a helyek egyébként kizárólag lebomló tányérokat és evőeszközöket használhatnak. Aprónak tűnhet, de mégis fontos előrelépés, hogy a vendéglátó helyeken kizárólag kérésre adnak szívószálat. És akkor készülnie kell a vendégnek, hogy mellé tájékoztató szöveget is kap arról, milyen káros a környezetre a használata.

Hirdetés
Hirdetés

Az önkéntesség még mindig nagyon népszerű. Az idei Szigeten nagyjából 1000-en látnak el ilyen munkát. Az ő beosztásuk lényege, hogy napi 6 órát dolgoznak a legkülönbözőbb területeken, a többit pedig szabadon eltölthetik a fesztiválon.

Hirdetés
loading...
Exit mobile version