A támadás elkövetője, Samszúd bin Dzsabbar Amerikában született és Texasban élt, korábban katona volt. A gázoláshoz használt bérelt kisteherautójában az Iszlám Állam zászlóját találták meg.
Tovább emelkedett a New Orleansban újév napjának hajnalán elkövetett gázolásos merénylet halálos áldozatainak száma, a sérültek közül pedig többek állapota életveszélyes – közölték a város tisztségviselői helyi idő szerint szerdán este.
A halottkémi hivatal közlése szerint 15 embert nyilvánítottak halottnak a támadás érintettjei közül. A sérültek száma a korábbi tájékoztatások szerint meghaladja a 35-öt. Az első híradások tíz halálos áldozatról szóltak.
A nyomozó hatóságok közölték, hogy a támadáshoz használt kisteherautóban az Iszlám Állam zászlóját találták meg. A New Orleans történelmi belvárosában, a Bourbon Streeten elkövetett terrorcselekményhez használt járműben fegyvereket és házilag készített csőbombákat is találtak.
A támadás elkövetőjeként az Egyesült Államokban született, amerikai állampolgárságú, a texasi Houstonban élő Samszúd din Dzsabbart nevezte meg a hatóság képviselője a szerdán tartott sajtótájékoztatón. Később nyilvánosságra került információk szerint a 42 éves férfi katona volt az amerikai hadseregben, és 2009 februárjától 2010 januárjáig Afganisztánban is szolgált, azt követően pedig 2020-ig a hadsereg kötelékében informatikusként dolgozott. Több katonai kitüntetéssel szerelt le.
vizsgálatot vezető Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) feltételezése szerint nem magányos elkövetőről van szó: terroristasejt állhat a háttérben. Közölték azt is, hogy New Orleans belvárosából videófelvételek vannak három férfiról és egy nőről, akik a jelek szerint robbanóeszközöket próbáltak elhelyezni. A felvételek elemzése tart, a feltételezett tettestársak ellen hajtóvadászatot ígértek, és a lakosság segítségét kérték.
New Orleans zenei klubjairól ismert történelmi belvárosában, a Bourbon Streeten a merénylő újév hajnalán, nem sokkal 3 óra után hajtott az emberek közé, megkerülve a felállított akadályokat. A támadó azt követően fegyverrel tüzet nyitott, a tűzpárbajban két rendőr megsebesült, din Dzsabbar életét vesztette.
Jeff Landry, Louisiana állam kormányzója hangsúlyozta, hogy a támadás helye rendőrségi műveleti helyszín, ezért zárva tartják, és egyben veszélyhelyzetet hirdetett ki New Orleansra. LaToya Cantrell, a város polgármestere közölte, hogy fokozták a biztonsági intézkedéseket, így az emberek védelmére emelt barikádokat. Anne Kirkpatrick rendőrfőnök egy korábbi sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, „a férfi megpróbált annyi embert elgázolni, amennyit csak tud”.
Joe Biden elnök előbb közleményben nyilvánított részvétet az áldozatok hozzátartozóinak, és minden szövetségi forrást megígért a nyomozáshoz, valamint azt hangoztatta, hogy az erőszakra nincs igazolás. Később sajtótájékoztatót tartott, amelyen elmondta: a hatóságok arról tájékoztatták, hogy a terrorcselekmény előtt néhány órával bin Dzsabbar több videót is feltöltött közösségi médiaodalakra, amelyeken arról beszélt, hogy az Iszlám Állam inspirálta a támadásra, és hogy embereket akar ölni.
Azt is hozzátette, hogy a hatóságok egyelőre nem találtak kapcsolatot a New Orleans-i támadás és a Las Vegasban bekövetkezett halálos robbanás között. A kaszinóvárosban egy Tesla Cybertruck hajtott a Trump Hotel elé, majd felrobbant. Egy, az autóban ülő ember meghalt, heten megsérültek.
Donald Trump leendő elnök közleményében szintén részvétet nyilvánított, és a „puszta gonosz” megjelenésének nevezte a történteket. Hivatalba lépése után intézkedéseket ígért és azt, hogy New Orleans minden támogatást megkap a vizsgálathoz és a következmények felszámolásához.
hvg