A megállapodás felmondása után orosz hadihajók védik majd a felségvizeket
Nagy-Britannia nem vetetett ki új vámokat az Oroszországból származó halimportra, elismerve az orosz beszállításoktól való függőségüket – állítja a Pravda.ru.
Az Egyesült Királyság autonóm vámkontingenseket (ATQ) hozott létre, amelyek lehetővé teszik bizonyos halfajták vámmentes behozatalát. Az orosz haltermelők azonban nem részesültek ebben az előnyben, mivel az Egyesült Királyság vámot vetett ki az Oroszországból származó halakra és tenger gyümölcseire.
Ennek eredményeképpen csökkentek az Egyesült Királyságba irányuló, közvetlen orosz halszállítások. Ugyanakkor az orosz alapanyagokból harmadik országokban előállított termékek továbbra is vámmentesen importálhatók. Ez a logisztikai rendszerek változásához és magasabb halárakhoz vezetett, amely negatív hatással lett a halételek elérhetőségére az Egyesült Királyságban.
German Zverev, az Össz-oroszországi Halászati Vállalkozások Szövetségének elnöke megjegyezte, hogy az Egyesült Királyságba irányuló, közvetlen orosz halszállítások ennek ellenére nőttek. Az Egyesült Királyságba 2024-ben 541,6 ezer tonna halat és tenger gyümölcseit importáltak 2,65 milliárd font értékben.
Idén februárban az Állami Duma törvényt fogadott el, amely felmondta azt az 1956-os megállapodást, amely lehetővé tette brit tengerészeknek, hogy a Barents-tenger orosz részén halászhassanak. A Daily Mail szerint a brit halászok 2023-ban több mint 566 ezer tonna tőkehalat fogtak a Barents-tengeren.
A törvényhez fűzött indoklás megjegyezte, hogy a megállapodás felmondása nem járna súlyos külpolitikai és gazdasági következményekkel, mivel az Egyesült Királyság úgy döntött, hogy 2022 márciusában megszünteti a legnagyobb kedvezményes rendszert az Oroszországgal folytatott, kétoldalú kereskedelemben.
A Daily Mail szerint a tőkehal és a foltos tőkehal mintegy negyven százalékát, amelyekből az Egyesült Királyságban népszerű fish and chips étele készül, hagyományosan a Barents-tenger vizeiből fogják ki. A megállapodás felmondása után Oroszország hadihajókkal fogja megvédeni felségvizeit, és elriasztja az ott halászó brit vonóhálós hajókat.
1956 májusában a Szovjetunió és Nagy-Britannia kormánya Moszkvában megállapodást írt alá, amely a brit halászhajóknak jogot adott a Barents-tenger vizein való halászatra a Kola-félsziget partjai mentén, valamint a Kanin-foktól keletre fekvő szárazföldön és a Kolgujev-sziget partjainál. A megállapodás a Szovjetunió összeomlása után is érvényben maradt, mivel Oroszország lett a jogutódja.
Magyar Hírlap