A karácsonyi ünnepek előtti utolsó munkanapon jelent meg a miniszterelnök által aláírt kormányhatározat: a kabinet az egészségügy finanszírozási rendszerének és ellátási struktúrájának teljes átalakítására készül.
A kormány kiemelt célnak tekinti az egészségügyi ágazat fejlesztését, valamint az egészségügyi ellátórendszer hatékonyságának növelését, és egyetért a finanszírozási rendszer és az ellátási struktúra olyan átalakításával, amely fenntartható működést eredményez, és megakadályozza az adósságok újratermelődését” – kezdődik a december 23-i közlönyben megjelent „egyes egészségügyi kérdésekről” címet viselő kormányhatározat.
A határozat szerint azonnali határidővel el kell készítenie az EMMI-nek a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő közreműködésével és az Állami Egészségügyi Ellátó Központ bevonásával egy átfogó, az egészségügyi szakmák összességére kiterjedő ráfordítási adatgyűjtést és díjtétel-felülvizsgálatot. Ennek a célja, hogy a valós költségekre épülő finanszírozási rendszer kidolgozása.
A kormány az intézkedéssorozat keretében többek között felülvizsgálja a krónikus ellátás rendszerét is, és az EMMI-nek javaslatot kell tennie június 30-ig a rendszer szükségletalapú átalakítására.
2020. március 31-ig az állami fenntartásban működő egészségügyi szolgáltatók gazdálkodásának javítását elősegítő célzott intézményi adósságmenedzsment program kidolgozását kell letenni megvalósítani, ami négy minisztert is érint.
Szintén március 31-ig kell megtalálni a szolgáltatók felügyeletét és irányítását megalapozó kontrolling és monitoring rendszer teljes körű kialakításához szükséges erőforrásokat – írja a Portfolio.
Gondoskodnia kell továbbá június 30-ig az emberi erőforrások miniszterének, a felsőoktatásért felelős miniszternek és a honvédelmi miniszternek:
- a korszerű egészségügyi ellátási folyamatokat és ellátási formákat támogató jogszabályi környezet kialakításáról,
- a rugalmas kapacitástervezés feltételeinek megteremtéséről (az ellátási kapacitások adott térség lakosságszámához való illesztésével, a kormányzati egészségügyi stratégia, valamint a térségi demográfiai és morbiditási mutatók figyelembevételével),
- az intézmények betegellátási tevékenységének hatékonyságát és eredményességét mutató indikátorok kidolgozásáról,
- az optimális betegutak kialakításáról a területi ellátási kötelezettség megerősítésével és racionalizálásávala járó- és a fekvőbeteg-szakellátások vonatkozásában.
Jövő október 31-ig kell végrehajtani a traumatológiai, érsebészeti és a laboratóriumi ellátásban az ellátás strukturális átalakítását, szakmaspecifikus koncentrációját és a finanszírozás átalakítását.
Forrás: Portfolio