„Orbán Viktor akkor oltatja be magát, amikor sorra kerül” – ezt mondta a miniszterelnök sajtófőnöke a Blikk kérdésére, hogy mikor kapja meg a koronavírus elleni vakcinát az 57 éves kormányfő.
Akkor fogom magam beoltatni a Covid-19 ellen, ha a fertőzés elleni vakcinát a szakemberek az én korosztályának is javasolják – hasonlóan nyilatkozott a december derekán megtartott évértékelő sajtóértekezletén az orosz elnök is.
A 68 éves Putyin – a világ egyik legbefolyásosabb emberéhez képest szokatlan módon – hozzátette: „A hozzám hasonlókhoz még nem jutottak el a vakcinák, de feltétlenül beoltatom magamat, amint ez lehetővé válik”.
A 61 éves Áder János elnöki hivatala nem méltatta válaszra a Blikket.
Magyarországon világviszonylatban is magas a covid-vakcinát elutasítók száma
A vakcinát az elsők között nem feltétlenül a vezető politikusoknak kell megkapniuk. Sokhelyütt – Magyarországon is – a covid-oltást a veszélyeztetett körülmények között dolgozó orvosoknak és ápolóknak vagy idősotthonok lakóinak adták be.
Magyarországon azonban – más országoktól eltérően – nagyon magas a védőoltás elutasítóinak száma.
Mindössze minden hatodik-hetedik megkérdezett, 14,9% biztos benne, hogy beoltatná magát, ugyanakkor a válaszadók több mint egyharmada, 35,6% mereven elveti az oltást a KSH december 21-én közzétett kutatása szerint.
A védőoltás iránti bizalmat erősíthetné a vezető politikusok példamutatása.
„Jelent meg nemrég egy olyan tudományos publikáció, amely 15 ország közvélemény-kutatásai alapján jutott arra a következtetésre, hogy a hatóságokba vetett bizalom a legalapvetőbb abból a szempontból, hogy valaki bízik-e az oltásokban vagy nem bízik az oltásokban. És éppen ezért tartom én azt problémásnak, hogy a kormány nagyon hangosan reklámozza azokat a vakcinákat, amikben az állampolgárok nem nagyon bíznak: az orosz és a kínai vakcinákban” – ezt nyilatkozta az elutasítottság kapcsán Krekó Péter, a Political Capital igazgatója.
A Központi Statisztikai Hivatal adataihoz hasonló elutasítottságot mért egyébként az Euronews novemberi felmérésében.
Az Opinio által 1231 fős mintán végzett reprezentatív felmérés eredménye szerint a megkérdezettek mindössze 17 százaléka adatná be magának az oltást, ha a vakcina elérhetővé válna. 47 százalék egyértelműen elutasította az oltás lehetőségét, 36 százalék pedig még nem döntötte el.
Akkor a magyar kormány által megrendelt orosz gyártmányú oltószert egyértelműen elutasították. A megkérdezettek mindössze 7 százaléka oltatná be magát ezzel, és ennél is kevesebben, mindössze 4 százalék kérne a kínai vakcinából.
A magyar miniszterelnök egyébként az influenza-elleni védőoltást október 20-án az elsők között kapta meg.
Akkor azt írta üzenőfalán:
A covid-vakcina december 27-én érkezett Magyarországra, de azóta nem jelent meg oltásra buzdító üzenet Orbán Viktor közösségi oldalán.
Pedig a járvány hatásos kezelésének egyetlen módja a tömeges oltás. Magyarországon a nyájimmunitás eléréséhez a lakosság 60 százalékát, nagyjából 6 millió embert kell beoltani – ezt mondták a minap az operatív törzs tájékoztatóján. Eddig egyébként nem tapasztaltak különösebb mellékhatásokat a vakcinák beadása után.
A politikusok példát statuálnak
A szerb miniszterelnök az elsők között kapta meg a védőoltást még december 24-én, az uniós oltás megkezdése előtt.
A megválasztott amerikai elnök karácsony előtt kapta meg a Pfizer védőoltás első dózisát.
Az orosz miniszterelnök egyelőre csak megtekintette a Szputnyik V gyártását.
A brit miniszterelnök személyesen felügyelte az első oltások beadását.
A politikusok közül elsőként az izraeli miniszterelnököt oltották be.
A cseh miniszterelnök is megkapta a vakcinát.
A chicagói érseket is példamutatóan beoltották.
December 30-ig egyébként a világon 4,91 millió embert oltottak be a koronavírus ellen.
Forrás: euronews