Az Apple egyik egykori alkalmazottját azzal vádolják az amerikai hatóságok, hogy üzleti titkokat lopott el a cég titkos önvezető autó projektjével kapcsolatban – írja a Financial Times.
Xiaolang Zhang-ot, aki 2015 decemberében kezdett az Apple-nél dolgozni, pár napja tartóztatta le az FBI, aki éppen egy Kínába tartó gépre igyekezett felszállni. Zhang egy olyan projektben vett részt az Apple-nél, amelynek feladata az önvezető autókban használatos szoftverek és hardverek fejlesztése volt. Ő személy szerint olyan áramköröket tervezett és tesztelt, amelyek az adatok elemzését végzik.
A vádak szerint az egykori alkalmazott adatokat töltött le az önvezető autó projekt kapcsán, például az energiahasználatra, az akkumulátor-rendszerekre vonatkozóan, nem sokkal azt megelőzően, hogy áprilisban bejelentette az Apple-nek a felmondását.
Tervei szerint visszatért volna Kínába, hogy a helyi elektromos autókat gyártó startupnál, a Xiaopeng Motorsnál (XMotors) folytatja pályafutását. A távozását azzal indokolta elöször, hogy visszaköltözne Kínába, hogy közelebb legyen a családjához. Később vallotta csak be, hogy az XMotorsnál dolgozna. A válaszai gyanút keltettek a felettesében, ezért egy belső vizsgálat kezdődött, aminek során kiderült, hogy adatokat töltött le az önvezető projekthez kapcsolódóan. Az adatokat a felesége laptopjára mentette le, a 40 GB-nyi adat mintegy 60 százalékát találta az FBI „problémásnak”.
Az XMotors nem csak Kínában, de a Szilícium-völgyben is fejleszt elektromos autókat, több tucat startuphoz hasonlóan. Olyan nagy cégek állnak mögötte, mint az Alibaba, az IDG és a Foxconn.
Az Apple titkos önvezető autó projektjéről először 2015-ben kezdtek kiszivárogni a hírek, miután elkezdett mérnököket elcsábítani a Teslától és a Mercedestől. A „Titan” kódnév alatt futó projektben 2016 közepén volt egy nagy stratégiai váltás, amikor úgy döntött a cég, hogy az önvezetéshez szükséges rendszereket, szoftvereket fejlesztik inkább és nem saját autót terveznek. Az Apple 135 ezer alkalmazottjából 5 ezren dolgoznak közvetlenül a projekten, de más területek, például a mesterséges intelligencia-divízió fejlesztéseit is használják, így tulajdonképpen még több százan dolgoznak rajta.
A közelmúltban több hasonló eset is volt, múlt héten például egy kínai szélturbina-gyártó, a Sinovel Wind Group kapott 1,5 millió dolláros büntetést, mert a bíróság ítélete szerint üzleti titkokat lopott az AMSC nevű cégtől.
Frrás: portfolio