Moszkva úgy véli, hogy az amerikai hadsereg által finanszírozott ukrajnai laboratóriumok biológiai fegyverkomponenseket állítottak elő, de a helyi személyzetet a kutatásaikról nem tájékoztatták – mondta csütörtökön egy magas rangú orosz tábornok.
Igor Kirillov altábornagy, aki az orosz nukleáris, biológiai és vegyi védelmi erők parancsnoka, dokumentumokat és képeket mutatott be, amelyekből kiderül, hogy a hadsereg miért jutott erre a következtetésre.
„Úgy véljük, hogy Ukrajna területén biológiai fegyverek alkotóelemeit állították elő” – mondta Kirillov.
Megjegyezte, hogy az általa bemutatott dokumentumok „valódi tisztviselők aláírásával és szervezetek pecsétjével hitelesítettek” – azoknak a nyugati újságíróknak és szakértőknek, akik kételkednek azok valódiságában.
Ezeket a létesítményeket választotta ki az amerikai védelmi minisztérium fenyegetéscsökkentési hivatala (DTRA) és a Black and Veatch vállalkozó az U-P-8 projekt végrehajtására, amelynek célja a krími-kongói vérzéses láz, a leptospirózis és a hantavírusok kórokozóinak tanulmányozása – mondta Kirillov, rámutatva a Pentagon kérését tartalmazó diára.
A bizonyítékok szerint a laboratóriumok három bakteriális kórokozót (amelyek pestist, brucellózist és leptospirózist okoznak) és hat víruscsaládot, köztük koronavírusokat izoláltak, amelyek mindegyike gyógyszerrezisztens és gyorsan terjed az állatokról az emberre. Számos dokumentum megerősítette az Ukrajnában vett minták más országokba – Grúziába, Németországba és az Egyesült Királyságba – történő átvitelét.
Kirillov olyan hivatalos dokumentumokat mutatott be, amelyek megerősítették, hogy
– míg egy megállapodást írtak alá „korlátlan mennyiségű” fertőző anyag átadásáról a Friedrich Loeffler Intézetnek, Németország vezető állatbetegségekkel foglalkozó központjának.
A P-781-es projekt dokumentumaiból, amely a denevéreken keresztül az emberre történő betegségátvitel módjait vizsgálta, kiderült, hogy azt a harkovi laboratórium és a grúziai Lugar Központ végezte, de a projektre szánt 1,6 millió dolláros támogatás nagy részét Ukrajna kapta. Kirillov elmondta, hogy ezen a területen 2009 óta végeznek „szisztematikus” kutatásokat amerikai szakemberek felügyelete alatt – utalva a P-382, P-444 és P-568-as projektekre.
Kirillov az egyik kulcsszereplőnek a kijevi amerikai nagykövetségen működő DTRA iroda vezetőjét, Joanna Wintrolt nevezte meg.
„Talán érdemes lenne vele beszélni, újságírók?” – mondta.
Wintrol 2020 augusztusában távozott Kijevből. Búcsúinterjújában ragaszkodott ahhoz, hogy egyetlen amerikai tudós sem dolgozott az ukrán biolaborokban és azzal vádolta Oroszországot, hogy „hamis információkat” terjeszt a programról.
Kirillov rámutatott, hogy 2021-ben Oroszországban és az EU-ban tömeges madárinfluenza-járványok törtek ki, amelyek milliárdos károkat okoztak, miközben a harkovi Állatorvosi Intézet a vadmadarakat mint átvivőket tanulmányozta és felmérte azokat a feltételeket, amelyek mellett a terjedés gazdasági károkat és élelmiszer-biztonságot okozhat. A bizonyítékok most azt mutatják, hogy az intézet olyan madárinfluenza-törzseket gyűjtött össze, amelyek képesek fajokat átugrani – mondta Kirillov, aki nemzetközi vizsgálatot követelt az ügyben.
A Donyecki és Luganszki Népköztársaságok állampolgárai körében 2018-ban szintén kitört a gyógyszerrezisztens tuberkulózis, csak Peszkij falu környékén – az ukrán csapatokkal közös frontvonalon – 70 esetet észleltek.
Az orosz tábornok felhozta, hogy az Egyesült Államok régóta folytat tiltott biológiai kutatásokat más országokban, példaként említve, hogy 2010-ben Washington bocsánatot kért a Guatemalában végzett szifilisz-kísérletekért.