Példátlan az új kaliforniai választási törvény – véli a Los Angeles Times című lap szerdai szerkesztőségi állásfoglalása.
A lap élesen bírálta a Gavin Newsom kaliforniai kormányzó által kedden aláírt új szabályozást.
A demokrata párti Gavin Newsom kormányzó – Donald Trump republikánus párti elnök éles bírálója – kedden aláírt egy olyan törvényt, amelynek értelmében a 2020-as előválasztásokon a választási jegyzéken csakis olyan politikusok neve szerepelhet, aki még az előválasztások előtt nyilvánosságra hozta az adóbevallását. A törvény megköveteli bármely elnökjelölttől és kormányzójelölttől, hogy legalább 98 nappal az előválasztás előtt benyújtsa a kaliforniai illetékes hatósághoz öt évre visszamenőlegesen az adóbevallását.
Az elemzők szerint a törvény egyértelműen az adóbevallását nyilvánosságra hozni nem akaró Donald Trump megdorgálására született. A kaliforniai demokraták már 2017-ben is próbálkoztak hasonló törvénnyel, de az akkori kormányzó, Jerry Brown – szintén demokrata párti politikus – elutasította az aláírását.
„Különleges időket élünk, és az államoknak jogi és erkölcsi kötelességük hatalmuktól telhetően mindent megtenni annak biztosítása érdekében, hogy a legmagasabb tisztségekre pályázók megfeleljenek a minimális követelményeknek” – fogalmazott a törvény aláírásakor Newsom.
Az elemzők szerint nem valószínű, hogy a törvény megnehezítené Donald Trump elnökjelöltté választását, hiszen nincs érdemleges kihívója a republikánus táborban, így pártja a kaliforniai delegátusok nélkül is megválaszthatja elnökjelöltnek.
A Los Angeles Times szerdai szerkesztőségi állásfoglalása szerint a döntés „sérti majd a kaliforniai republikánusok millióit, akik nem tudják leadni szavazatukat a 2020-as előválasztáson. (…) Ha a szavazók úgy gondolják, hogy a jelöltnek nyilvánosságra kellene hoznia az adóbevallását, akkor majd az urnáknál a választás napján megbüntetik őt ” – fogalmazott a lap.
Egyébként nemcsak a liberális irányultságú lap bírálta az új törvényt. Ronna McDaniel, a Republikánus Országos Bizottság (RNC, a párt vezető szerve) elnöke „trükkösnek”, Donald Trump újraválasztási kampánya pedig alkotmányellenesnek minősítette a törvényt.
Forrás: Profitline