A pénzügyi világhoz kapcsolódó egyértelmű fogalmak a gyermekeknek gyakran megfoghatatlan, rejtélyes dolognak tűnnek. Mi az a bank? Mi a hitel? Hogy lehetséges, hogy egy gépből pénzt kapunk? Hogyan takarékoskodhatunk?
Mi az a bankautomata?
A gyerekek meglátása szerint a bankautomata olyan, mint egy széf vagy egy nagy tartály.
„Mondjuk berakod a bankkártyát az automatába, és bedobsz pénzt, akkor azt a pénzt rárakja a kártyára, ez egy nagy tartály.”
„Arra való, hogy felvegyünk pénzt, a saját pénzünket, amit beadtunk a bankba. Bankkártyával vehetjük fel.”
„Minden helyen, áruházakban a bankkártyád segítségével készpénzt vehetsz ki. Berakhatsz annyit, amennyi a hitelkártyán van, kivehetsz annyit, amennyi a bankkártyán van. Az automata az, ami régen széf volt, ma már egy számla, ahol a pénzt gyűjtöd” – mondták.
Mit csinál a bank?
A gyerekek úgy látják, a bankok vigyáznak a pénzünkre, ha épp nincs szükségünk rá.
„A bank arra való, hogyha dolgozunk és kapunk pénzt, akkor azt oda küldik egyből a bankba. Vagy a ház árát. Megőrzi a pénzt, amíg nincs rá szükséged. Hitelt is lehet onnan felvenni.”
„Onnan lehet szedni bankkártyát, de ahhoz be kell adnod pénzt és azt ráteszik a bankkártyára és akkor lehet kérni kölcsön is.”
„Amikor egy ember a páncélban tartja a pénzét, akkor ugyanannyi marad. Míg ha beteszi a bankba, akkor kap rá kamatot, nő a pénze.”
Mi az a hitel?
A hitel az, ha adunk pénzt a banknak és a felét visszaadja. A kicsik legalábbis így látják.
„Hogy valamit elhiszünk?”
„Van olyan, hogy hitelkártya. A hitel…tippelek: bead x pénzt és a bank visszaadja a felét.”
„A bank adja. Egy olyan ember kéri, akinek pénzre van szüksége, hogy még több pénzt termeljen. Pl. akar egy céget, embereket, helyet, akkor ehhez kell. Így sok pénzt keres, többet mint a kamatos visszafizetés, tehát jól jár, mert a bank nélkül nem tudná létrehozni a cégét.”
„Kapsz a banktól pénzt mondjuk 9 millió forintot, akkor 10 milliót kell visszaadni, mindig 1 millióval többet kell visszaadni, mint amennyit felvettél.”
„Ha nincs annyi pénzed, hogy megvegyél valamit, akkor kérsz hitelt.”
„Nekünk volt olyan, hogy elfogyott minden pénzünk, aprónk sem volt, meg a bankkártyán is alig volt, akkor vettünk fel hitelt.”
Mi az a biztosítás?
A biztosítás lényegét jól látják a gyerekek, mint ahogy azt is, hogy ma már szinte bármire köthetünk biztosítást. Űrhajóra, például.
„Ha befizetsz autóbiztosítást, ha karambolozol, akkor a biztosító kifizeti.”
„Van még utas-, élet-, házbiztosítás. Űrhajóbiztosítás.”
Ha egy tárgyra kötünk biztosítást, akkor ha megrongálódik vagy ellopják, akkor a biztosító kifizeti.”
„Hogyha kötsz lakásbiztosítást és leég a házad, akkor a felújítás felét fizeti a bank. Van olyan is, hogy ütközöl vagy repülsz, akkor az autónak a felét fizetik. Ha repülsz, akkor megsérülsz és az orvosi pénz felét fizetik. Ugye?”
Mi a kamat?
„Nem tudom.”
„Én sem.”
„Valami 90 ezer forintba kerül, de van hozzá hitel és akkor olcsóbb.”
„Én tudom! Az a kamat, hogy kérsz a bankból pénzt, és többet kell visszaadni.”
Forrás: tozsdeforum.hu