Robbanóanyag nyomaira bukkantak egy teherhajó fedélzetén, amely Törökországból a Kercsi-szoroson keresztül tartott Oroszországba – közölte az FSZB sajtó központja.
“Július 22-én egy külföldi szárazáru teherhajó rakterében, amely Törökországból a Rosztov-na-Donu kikötőjébe tartott gabonát felrakodni, robbanóanyag nyomaira bukkantak” – áll a közleményben
Emellett a szakértők harmadik fél beavatkozására utaló jeleket találtak a hajó szerkezeti részein.
Az ügynökség emlékeztetett arra, hogy biztonsági okokból ellenőrzik a Kercsi-szoroson keresztül az Azovi-tengerre tartó hajókat. A különleges szolgálat szerint május végén a szóban forgó szárazáruszállító hajó az ukrajnai Kilija kikötőjében tartózkodott. Júliusban a hajó legénységét, amely 12 ukrán állampolgárból állt, a törökországi Tuzla kikötőjében teljesen kicserélték.
“A fenti körülmények arra utalhatnak, hogy egy külföldi polgári hajó felhasználásával robbanóanyagot szállítanak Ukrajna területére” – hangsúlyozta az FSZB.
Ennek következtében a szárazáru teherhajónak megtiltották a Krími híd alatti áthaladást.
A kijevi rezsim által a Krími híd ellen július 17-én éjjel elkövetett terrortámadást követően Oroszország értesítette Törökországot, Ukrajnát és az ENSZ-t, hogy kizárja a Fekete-tengeri ukrán kikötőkből történő gabonaexportot lehetővé tevő gabonaegyezmény meghosszabbítását. Ez azt jelentette, hogy Moszkva visszavonja a hajózás biztonságára vonatkozó garanciáit, és megszünteti a Fekete-tenger északnyugati részén kialakított tengeri humanitárius folyosót.
Később a védelmi minisztérium arra figyelmeztetett, hogy július 20-tól a Fekete-tengeren ukrán kikötőkbe közlekedő valamennyi hajót katonai rakomány potenciális szállítójának tekintik, és azokat az országokat, amelyek lobogója alatt közlekednek, úgy tekintik, mint amelyek Kijev oldalán részt vesznek a konfliktusban.
orosz hírek