Site icon Mai Világ

Sötét jövő: a jómódúak kiváltsága lesz az egyetem

Hirdetés

Nem véletlen, hogy az elmúlt évben négyszeres volt a túljelentkezés a kollégiumi helyekre: rakéta sebességgel emelkedtek az albérletköltségek országszerte, különösen igaz ez Budapestre, ahol a lakásárak drágulásának mértéke a tavalyi 16 százalékról 22 százalékra ugrott 2018 harmadik negyedévében.

Az emelkedés mindenkit érzékenyen érint, ugyanakkor a legnehezebb helyzetbe az alacsony jövedelműeket hozza – köztük az egyetemistákat, akiknek akár a diplomájukba is kerülhet a megfizethetetlen albérletár.

„Magyarországon és világ más nagyvárosaiban is azt látni, hogy a rövidtávú kiadás irányába tolódott el a piac. Ennek oka, hogy az egyre bővülő turizmus felhajtja a rövidtávú lakáskiadási árakat, emiatt sokan váltanak, így csökken a hosszútávú albérletek kínálata és áremelkedés következett be” – mondta Büttl Ferenc közgazdász

A dolog lényege, hogy a turizmus bővülésével egyre inkább megéri néhány napra kiadni a lakásokat, mint hosszútávra, emiatt viszont kevesebb és drágább lakásért kell versenyeznie a bérlőknek – így az egyetemistáknak is. – hangsúlyozta a Budapesten is tapasztalható „Airbnb-jelenség” negatív hatását a szakértő.

Bár a turizmus alapvetően örömteli hír a gazdaságnak, a budapesti albérletpiacon tapasztalható dinamikus áremelkedésért is nagymértékben ez felel.

Hirdetés

Erre utal, hogy az elmúlt 7 évben meghatszorozódott a magánszállások száma Budapesten.

Emellé társul az ingatlanár-emelkedés, a kettő együtt pedig azt eredményezi, hogy mostanra az átlagos albérletár Budapesten 120 ezer forint körül mozog. Büttl szerint az állam egyelőre vonakodik visszaszorítani a magánszállásokat, mert az idegenforgalomhoz kapcsolódó szolgáltatások (gondoljunk például a romkocsmákra) hatalmas adóbevételt generálnak.

Kovács Benedek, a Baker & McKenzie ügyvédi iroda munkatársa jogi oldalról mutatott rá az albérlethelyzet tarthatatlanságára. Kovács a legnagyobb problémát abban látja, hogy a lakásbérleti szerződések egyre inkább a kiadóknak kedveznek, a bérlők kárára.

Konkrét példákat is említett:

A bérlők alkuhelyzetének romlása is a szűk kínálatnak köszönhető, hiszen a bérbeadók válogathatnak az albérletre jelentkezők között.

Hirdetés

Tavaly csaknem 280 ezer diák vett részt a felsőoktatásban, és bár nem állnak rendelkezésre pontos számok a lakhatási problémákkal küzdő diákokról, több adat is arra utal, hogy a szegényebbek számára megugorhatatlan akadállyá növekszik az albérletárak mértéke.

Egy viszonylag friss kutatás például rámutat, hogy az EU-ban egyedülálló módon, Magyarországon csökken a felsőoktatásban résztvevők száma – különösen látszik ez Budapesten, ahol a legerőteljesebb albérlet-árnövekedés tapasztalható.

Emellett árulkodó az is, hogy míg a kollégiumban lakó hallgatók egyharmada dolgozik a tanulmányai mellett, addig ez az albérletben élők kétharmadára igaz.

Büttl szerint ez azért probléma, mert a rész- vagy teljes munkaidőre kényszerülő diákok nyilvánvalóan kevésbé tudnak a tanulmányaikra koncentrálni, és rosszabb teljesítményt érnek el.

Vagyis a felsőoktatás egyre inkább a jómódúak kiváltságává fog válni, hiszen az alacsonyabb jövedelmű családok nem tudják megfizetni gyermekük lakhatását.

Ez pedig még tovább csökkenti a mobilitás legfontosabb csatornájának számító oktatást.

Hirdetés
Hirdetés

Állami beavatkozás nélkül nem fog menni

Forrás: zoom.hu

 

Hirdetés
loading...
Exit mobile version