A jelek szerint kudarcot vallott az a kormányzati terv, amely büntetéssel kényszerítette volna hajléktalanszállóra az otthontalanokat. A szállók forgalma nem nőtt és már a rendőrségi szigor is alábbhagyott, mintha a rendőrség is belátta volna, hogy nincs értelme büntetni valakit azért, mert az utcán él – írja a Népszava.
Az utcán élést megtiltó rendelet életbelépésétől, azaz tavaly októbertől március 4-ig országszerte 338 esetben, január elejéig 298 figyelmeztetést adtak ki „életvitelszerű közterületi tartózkodás” szabályainak megsértése miatt. Azaz a jelek szerint a leghidegebb hónapokban csökkent a büntetési kedv, mintha már a rendőrség is belátta volna, nincs értelme az utcán élést bírságolni.
Januárig 10 hajléktalant állítottak bíróság elé azért, mert az utcán élt, azóta viszont egyet sem. A menhelyek kihasználásának a számai is azt mutatják, a hajléktalanság büntetése, tiltása – a kormányzat állítása ellenére – nem „segített” az otthontalanokon. Március 11-én országosan 82 százalékos volt az éjjeli menedékhelyek kihasználtsága, a februári hidegebb napokon 86-88 százalék körüli, éppúgy, mint az előző évek hasonló időszakába.
A Menhely Alapítvány elnöke, Aknai Zoltán a lapnak azt mondta: a régóta utcán élők most a rejtőzködést választották, ami azért problémás, mert így a szociális munkások szeme elől is eltűntek.