Site icon Mai Világ

Tények Diana hercegnő haláláról, vagy csupán összeesküvés elmélet?

Hirdetés

Tényleg egy sötét titok miatt kellett meghalnia Diana hercegnőnek? Egy balesetnek álcázott, leplezett gyilkosságról van szó? Kinek állhatott az útjában a fiatal nő? Rengeteg összeesküvés-elmélet lengi körül a több mint húsz évvel ezelőtti balesetet, amelynek egyik áldozata Diana hercegnő volt.

Az 1997-es nyár nagy részé Diana szeretőjével, Dodi Al-Fayeddel töltötte, Dél-Franciaországban, ahonnan – augusztus 30-án – Párizsba utaztak. 1997. augusztus 31-én Diana hercegnőt és barátját, a Harrods luxusáruház egyiptomi tulajdonosának fiát, körülbelül 60 fotós várta a párizsi Ritz hotel előtt. Diana akkoriban a világ legtöbbet fényképezett asszonya volt. Mivel szerették volna elkerülni a lesifotósokat, Dodi Al-Fayed a Ritz helyettes biztonsági főnökét bízta meg azzal, hogy legyen a sofőrjük, összezavarva ezzel a fotósokat, riportereket.

Úgysem kaptok el!– kiáltott oda a paparazzóknak Henri Paul, a sofőr, amikor beszálltak a kocsiba.

A férfi nagyon ideges volt a riporterek miatt, és hogy lerázzák őket, útközben úgy döntött: áthajt a Pont de l’Alma alagúton. De elveszítette az irányítást az autó felett, és nekicsapódtak egy oszlopnak.

Még sem a rendőrség, sem a mentők nem tudták, hogy mi történt, de a fotósok percekkel a baleset után már a roncs körül hemzsegtek. Egyikük sem segített a haldokló hercegnőn.

Hirdetés

A mentősöket is egy orvos hívta ki, aki éppen akkor arra járt. Diana magánál volt, amikor megérkeztek.

Istenem! Mi történt?  – kérdezte az orvostól.

A hercegnőt ugyan azonnal kórházba vitték, de már nem tudtak segíteni rajta. A barátja, és a sofőr is meghalt a balesetben. A baleset után hét fotóst őrizetbe vettek, de végül egyiket sem tartóztatták le.

A fél világ gyászolta Diana hercegnőt: nyilvánosan sírtak az emberek az utcákon, virágtenger borította el az emlékhelyet.

Több millióan vettek részt a temetési meneten, és kétmilliárd néző követte figyelemmel a szertartását, amelyet élőben közvetítettek a televíziós csatornák.

Hirdetés

Hat éven keresztül nyomoztak a francia rendőrök, akik azt derítették ki, hogy a balesetet kétségtelenül a részeg sofőr, Henri Paul okozta. A sofőr véralkoholszintje a megengedettnél háromszor magasabb volt. Ami azt jelenti, hogy minimum nyolc pohár bort kellett meginnia.

Az összeesküvésre vonatkozó feltételezéseket is ki kellett vizsgálnia a rendőrségnek.  Mivel egy összeesküvéselmélet szerint elcsalták a vizsgálatot, ezért DNS- teszteket is végeztek Henri Paul vérmintáján. Végül kizárták, hogy elcserélték volna a sofőr vérmintáit.

Ezután a britek is megkezdték a nyomozást, amelyet Lord John Stevens, a Scotland Yard volt főparancsnoka vezetett.  Mire a nyomozásnak vége lett, az összes ilyen elméletet megcáfolták és azt igazolták, hogy baleset történt.

Az is kiderült, hogy az autó már két balesetben is összetört korábban, ezért újraépítették. Mohammed Al-Fayed azonban nem engedte eladni.

2008-ban, a londoni felsőbíróság esküdtszéke gondatlanságból elkövetett emberölésnek mondta ki Diana hercegnő halálát, amellyel a sofőrt vádolták meg. 

Hirdetés
Hirdetés

Az összeesküvés-elméletek hívei szerint a brit titkosszolgálatnak, sőt egyenesen a királynőnek is lehet köze Diana halálához.  De Dodi apja, Mohamed Al-Fayed is biztos volt benne, hogy merénylet történt. Azt mondta, hogy tudja: fia nem természetes halállal halt meg.

Addig nem nyugszom, ameddig ki nem derítem a halálának valós körülményeit – mondta Mohammed Al-Fayed .

A férfi magánnyomozókat fogadott. Azt állította, hogy a királyi család nem nézte jó szemmel, hogy egy muszlim udvarol Diananak.

Azt, hogy merénylet történhetett az MI6 titkosszolgálat egykori ügynöke, Richard Tomlison is alátámasztotta.

Szerinte a brit hírszerzés kifejlesztett egy módszert az autókkal történő merényletekre. A lényege az volt, hogy egy erős lézerrel vakítják el a vezetőt.

Közben jelentkezett egy másik férfi, aki azt állította, hogy az alagútban volt, amikor az autó az oszlopnak csapódott.  Azt mondta, hogy látta, amint egy motoros követt a kocsit. Henri Paul gyorsítani kezdett, hogy lehagyja, de a motoros megelőzte őket.A szemtanú vakító fényt látott, majd egy csattanást hallott: az autó ekkor ütközött az oszlopnak, a motoros pedig elhagyta az alagutat.

Henri Paulról azt állították, hogy MI6-es besúgó volt. A halála előtt 3 órára eltűnt, és senki nem tudta hol van. Se a lakásán, se a törzshelyein nem találták. 275 ezer dollár volt a bankszámláján, 35 ezer dollárnyi fizetést kapott évente. Sokan arra gyanakodnak, hogy a titkosszolgálat egyik ügynökével találkozhatott és információkat adhatott át a hercegnőről.

Diana pedig egy évvel a halála előtt ügyvédéjének leírta, hogy ha történik vele valami, akkor az MI5 vagy az MI6-titkosszolgálatokhoz lesz köze, vagy Károly herceghez. 

Kinek lett volna oka megöletni Diana hercegnőt? Amikor a fiatal nő együtt járt Dodi Al-Fayaddal, állítólag terhes lett a férfitól.  Ha ez megtörténik, azzal igen rossz fényt vetett volna a királyi családra. Ugyanis, ha a trónörökös anyja hozzámegy egy muzulmán férfihez, akitől gyereke lesz, az legitimációs kockázatot jelentett volna. Erre utalhat az a tény is, hogy Diana holttestét bebalzsamozták.

Sokak szerinte erre azért volt szükség, hogy a balzsamozó folyadékkal tüntessék el a hercegnő terhességének nyomait, hiszen így nem maradt testnedv, amelyből megállapíthatták volna. A bebalzsamozás egyébként Diana családjának a beleegyezése nélkül történt.

A balesetben az is furcsa, hogy Diana nem kötötte be a biztonsági övet. A hercegnő nővére, Lady Sarah Spencer azt nyilatkozta a BBC dokumentumfilmjében, hogy biztos benne, húga nem autóbalesetben halt meg.

„Diana fanatikus volt a biztonsági övet illetően. Mindenkire rászólt, hogy kössék be magukat és soha, egyetlen alkalmat nem mulasztott el, hogy becsatolja az övét az indulás előtt. Azon az estén mégsem volt bekötve. De miért? Mi történhetett? Sose fogom megtudni az igazságot…ez örökké kísérteni fog”

Az is érdekes része a történetnek, hogy az ütközés előtt a hercegnőt szállító autó egy fehér Fiat Uno kocsival koccant össze.Mohamed Al-Fayed nyomozói közben megtalálták annak az autónak a tulajdonosát, akiről kiderült, hogy egy lesifotós, James Andanson, aki hónapok óta  követte a fiatal hercegnőt. A férfi elismerte, hogy ott volt a baleset helyszínén, de a két autó ütközését nem rögzítette egy térfigyelő kamera sem, ugyanis azok, amelyek felvételt készíthettek volna, előző este elromlottak. 

Néhány évvel később, 2000 májusában James Andansonra holtan találtak egy kocsiban, Dél-Franciaországban. A rendőrség öngyilkosságnak minősíti az esetet, amire azonban több minden rácáfolt.

A kocsi, amelyben holtan találták, zárva volt, de a kulcsok sosem kerültek elő. Ezenfelül az autó teljesen kiégett. Tehát a férfinak fejbe kellett lőnie magát, majd bezárni és felgyújtani a kocsit.

A sok megválaszolatlan kérdés mellett azonban az is érdekes, hogy a fiatal hercegnő utolsó pillanatairól egyetlen kép sem került nyilvánosságra, habár rengeteg fotós fényképezte a haldokló nőt. A rendőrség  parancsba kapta, hogy járjon körbe és semmisítse meg az összes képet.

Hirdetés
loading...
Exit mobile version