Mette Frederiksen dán miniszterelnök közölte, hogy megbeszélést kezdeményezett Donald Trump újraválasztott amerikai elnökkel, aki az elmúlt időszakban többször is a Dániához tartozó Grönland feletti ellenőrzés átvételéről, mi több, esetleges erőszakos megszerzéséről is beszélt. Grönland éppen most kapott önálló helyet az új dán címeren.
„Javasoltunk egy beszélgetést Donald Trumppal, és arra számítok, hogy erre sor is kerül” – erről beszélt a Politico című brüsszeli lap szerint Mette Frederiksen csütörtök este újságíróknak, miután más magas rangú dán tisztviselőkkel egyeztetett a Grönland kapcsán kialakult helyzetről.
A mintegy hatvanezer lakosú sarkvidéki sziget azóta autonóm dán terület, hogy 1979-ben úgynevezett önrendelkezési jogot kapott.
Miközben az Egyesült Államok és Dánia vitatkozik az erőforrásokban gazdag szigetért, Múte Egede grönlandi miniszterelnök megismételte a Dániától való teljes függetlenségre vonatkozó felhívását, hogy megszabaduljanak a „gyarmati korszak béklyóitól”.
A brit The Guardian által is idézett Egede kijelentette, hogy a közelgő választások után meg kell tenni a szükséges lépéseket Grönland, mint független állam kereteinek megteremtése felé.
Mindeközben Donald Trump Jr., az amerikai elnök legidősebb fia kedden Grönlandon – a világ legnagyobb szigetén, amely földrajzilag Észak-Amerikához, politikailag a dán fennhatóság miatt Európához tartozik – találkozott a helyi lakosokkal, és a közösségi médiában képeket tett közzé MAGA-felszerelésbe öltözött helyiekről, azt állítva, hogy Grönland szereti Amerikát és Trumpot.
Különös egybeesés, hogy éppen most változott meg Dánia címere: a Grönlandot jelképező jegesmedve már önállóan díszeleg a dán királyi udvar által közölt, legújabb országcímerben. X. Frigyes Dán király nyilván nem véletlenül változtatta meg most az ország 500 éves címerét.
Egy magas rangú grönlandi politikus csütörtökön a Politicónak azt mondta, hogy a látogatás „megrendezett” volt, és figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy ne „szállja meg” a szigetet, és ne ismételje meg az alaszkai őslakosokkal való bánásmódját.
Míg a Fox News is aláhúzza: „Dánia vezetői továbbra is kitartanak amellett, hogy az északi-sarkvidéki terület nem eladó”, a BBC Moszkva reakcióira figyel.
A brit közmédia által idézett Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kijelentette: Oroszország szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet, miután Donald Trump megválasztott amerikai elnök nem zárta ki, hogy katonai akcióval elvegyék Grönlandot Dániától – Peszkov szerint az Északi-sarkvidék
Oroszország nemzeti és stratégiai érdekszférájába tartozik, Kaja Kallas, az EU külügyi vezetője hangsúlyozta, hogy „tiszteletben kell tartanunk Grönland területi integritását és szuverenitását”, a német kancellár, Olaf Scholz pedig egyértelművé tette, hogy a határokat nem szabad erőszakkal elmozdítani.
A Theconversation.com felidézi: amikor Donald Trump először 2019-ben ajánlotta fel Grönland megvásárlását, széles körben nevetségessé vált, és egy lemondott dániai állami látogatáson kívül nem sok minden lett elképzeléséből. Ma viszont már jóval kevésbé irracionális Trump újabb ajánlata, mint amilyennek 2019-ben tűnhetett – szögezi le a lap, rámutatva, hogy Grönland kivételesen gazdag úgynevezett kritikus ásványi anyagokban.
Az Economist 2024-es jelentése szerint a szigeten 50 ilyen ásványi anyagból 43-nak ismert lelőhelye van.
Az amerikai energiaügyi minisztérium szerint ezek az ásványok nélkülözhetetlenek az energia előállítását, továbbítását, tárolását és megőrzését szolgáló technológiákhoz.
hirado.hu